Grafika ukraińskiej artystki Anastasii Mikhno.

 Szukając słów

Wystawa Anastasii Mikhno i Ireny Mykoliv

27 października 2022 r. (czwartek), godz. 18.00 – wernisaż

27 października 2022 – 30 listopada 2022 w godz. 10.00-17.00 

(od poniedziałku do piątku) – ekspozycja

Warsztaty Kultury w Lublinie, 

ul. Grodzka 7, korytarz

Szukając słów to wspólna wystawa dwóch ukraińskich artystek Anastasii Mikhno i Ireny Mykoliv. Pierwsza z nich zaprezentuje powstały po inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w 2014 r. cykl fotografii Kvity, druga pokaże swoją najnowszą pracę MAK 450 inspirowaną współpracą z medyczką wojenną i psycholożką opiekującą się między innymi osobami cierpiącymi na zespół stresu pourazowego. Oba projekty dotyczą komunikacji międzyludzkiej w kontekście wojny i traumy.

W 2014 roku, w odpowiedzi na zbroją agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, ukraińska artystka wizualna Anastasiia Mikhno wykonała serię fotografii oddających jej gorące pragnienie pokoju. Zdjęcia prezentują popiersia kobiet, mężczyzn i dzieci, których usta wypełnione są kwiatami. Czy Kvity to wyraz naiwności artystki? Czyżby wierzyła, że wroga można  przekonać do odwrotu pięknymi słowami? Zanim odpowiemy, spróbujmy postawić  to pytanie inaczej, w jaki sposób, jeśli nie przez słowa, język, komunikację realizować najważniejsze i najbardziej skompromitowane hasło naszej współczesności zawarte w krótkim „nigdy więcej”?

W 2022 r. Irena Mykoliv obroniła dyplom na wydziale artystycznym UMCS w Lublinie pracą, którą pozostając projektem artystycznym była równocześnie w pełni użytkowym zleceniem realizowanym we współpracy z medyczką wojenną i psycholożką w Ukrainie.  Polegała na wykonaniu serii kart graficznych służących do terapii osób cierpiących na zespół stresu pourazowego. Obrazy za pomocą skojarzeń pomagały pacjentom opowiedzieć, opisać ich własne przeżycia. Odblokowując język dawały szansę na wypowiedzenie tego, czego nie mieści głowa. Doświadczenie, które wyniosła z pracy dyplomowej artystka rozwija w kolejnym projekcie dotyczącym języka i wojny.

Zapraszamy na pokaz projektów na wspólnej wystawie artystek.

Wstęp wolny