Osterwa Fredrze

3 czerwca 2023

  • 15:00 – otwarcie wystawy „Fredro na scenie… życia i teatru”/foyer
  • 16:00 – spotkanie z Maciejem Szeptyckim – potomkiem Fredry/Mała Scena
  • 17:00 – pokaz teatru tv „Zemsta” w reżyserii Redbada Klynstry-Komarnickiego/Małą Scena

 

W Teatrze Osterwy na 3 czerwca wyjątkowe wydarzenie: wernisaż wystawy „Fredro na scenie… życia i teatru”, z udziałem Macieja Szeptyckiego – potomka Aleksandra Fredry, który o sławnym pradziadku i projekcie utworzenia Domu Komedii Fredry w Łaszczowie opowie podczas spotkania w Teatrze. Na podsumowanie dnia z Fredrą w Osterwie zaplanowano pokaz „Zemsty” – teatru TV w reżyserii Redbada Klynstry–Komarnickiego.

Każdy z nas zna „Zemstę” Aleksandra Fredry czy jego „Śluby panieńskie”. Ale to tylko fragment fascynującej całości życiorysu wybitnego dramatopisarza. Wystawa „Fredro na scenie… życia i teatru”, której otwarcie zaplanowano na 15:00, daje szansę na poznanie hrabiego też w innym kontekście – chociażby żołnierza napoleońskiego, ministra czy działacza społecznego.

Kuratorka wystawy Anna Nowak stworzyła „teatr wspomnień”, w którym na zwiedzających czeka sporo niespodzianek.
– Nie przypadkowo otwieramy wystawę w czerwcu, kiedy urodziny obchodzą Aleksander Fredro i nasz patron Juliusz Osterwa – jest to symboliczny ”prezent” od Osterwy dla Fredry. 100 lat temu, Juliusz Osterwa dla uczczenia stuletniej rocznicy prapremiery „Zemsty” wystawił swoją „eksperymentatorską wersję ‘’ tej komedii i zagrał w niej Wacława – mówi Anna Nowak.

Tego dnia wszyscy, którzy przyjdą na wernisaż będą mieli wyjątkową okazję spotkać się z jego potomkiem – hrabią Maciejem Szeptyckim, który opowie jak w jego rodzinie wspominany jest pradziadek Aleksander – nie tylko wybitny twórca, ale po prostu człowiek z krwi i kości, ze swoimi słabościami i wielkimi pasjami. Opowie też o swojej misji utworzenia Domu Komedii Fredry w Łaszczowie w województwie lubelskim.


Stworzenie „Dom Komedii Aleksandra Fredry” – to projekt mojego życia, który realizuję od 10 lat. Jest to prywatna instytucja kultury. Powstaje w Łaszczowie, w jednym z majątków rodziny, który udało nam się również odzyskać – mówi w jednym z wywiadów Maciej Szeptycki. – Czuję, że to, co robi, ma sens, a przecież dokładnie o to w życiu chodzi – dodaje potomek Fredry.


Po spotkaniu, z Maciejem Szeptyckim na Małej Scenie, które rozpocznie się o gdzie 16:00 widzowie Teatru będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć „Zemstę” Fredry w reżyserii Redbada Klynstry-Komarnickiego – spektakl teatru TV – pokaz również na Małej Scenie zaplanowano na 17:00.


Rok 2023 został uchwalony przez sejm rokiem Aleksandra Fredry. 20 czerwca będziemy świętować jego 230. urodziny. W Teatrze Osterwy już 3 czerwca oddamy głos i przestrzeń Teatru temu wybitnemu dramatopisarzowi i wyjątkowej postaci w historii Polski.