Plakat reklamujący występ muzyczny Jana Błyszczaka "Mufki".

 

Koncert Jana Błyszczaka “Mufki”

środa, 26 kwietnia 2023, godz. 19:00

pub Jezuicka Kuchnia Klasztorna, 

ul. Jezuicka 4

Mówiąc o “Krainie Łagodności” nie sposób nie pomyśleć o “Mufce”, czyli o Janie Błyszczaku, którego piosenki, jak to określił Andrzej Poniedzielski zapowiadając jego koncert – są tak ciepłe jak ciepły charakter jest ich twórcy.

 

“Mufka” to człowiek-legenda okresu rozkwitu kultury studenckiej w Polsce lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, zdobywający swoimi lirycznymi piosenkami uznanie na wszystkich studenckich festiwalach. Współpracował z kabaretami Tey, Koń Polski i najdłużej z zespołem B-Complex, z którym wykonany przez “Mufkę” podczas festiwalu w Opolu, na zaproszenie Zenona Laskowika, utwór “Maleńka moja”, będący parodystycznym pastiszem maniery wokalnej niezwykle popularnego ówcześnie Artysty, sprawił, że “Mufka” stał się ikoną. Nie dał się jednak porwać. Dzięki temu, że pozostał wiernym sobie, jego piosenki zyskują niesłabnące uznanie coraz to nowych pokoleń ludzi uwrażliwionych na mądry poetycki tekst i piękną muzykę. Bez takich piosenek jak “Jezioro”, “Zegar”, “Czereśnie” czy “Za celem” śpiewnik studencki czy turystyczny jest niekompletny.

 

Kameralnie Jan Błyszczak “Mufka” występuje z synem Maciejem grającym na skrzypcach, a dla nieco większej publiczności – z towarzyszeniem zespołu muzyków. Uważną Publiczność, niezmiennie zachwyconą pełnym ciepła i inteligencji przekazem, jak i zdumioną tym, że Artysta tej miary funkcjonuje całkowicie poza obiegiem kultury mainstreamowej, prowadzi przez świat autorskich piosenek podarowując chwile refleksyjnego wyciszenia oraz mądrego uśmiechu.

wstęp – do kapelusza Artysty – nie mniej niż 20zł od osoby

uwaga: w lokalu płatność wyłącznie gotówką