Ruszył otwarty nabór projektów do Nocy Kultury 2022 r.!

 Zgłoszenia do 6 maja

W nocy z 4 na 5 czerwca 2022 r. odbędzie się 16. lubelska Noc Kultury! Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają wszystkich zainteresowanych -niezrzeszonych mieszkańców Lublina (każdego z osobna, również tych niepełnoletnich), przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe oraz instytucje do przygotowania czegoś specjalnego i premierowego właśnie na to niezwykłe święto Lublina. Będziemy wspólnie tworzyć Sztukę Stosowaną.
Otwarty nabór projektów trwa do 6 maja.

Już od dawna tęsknimy za miastem pełnym ludzi, gwaru, rozmów i śmiechu. Wciąż wspominamy ulice ciasno wypełnione tłumami spacerowiczów. Mimo niespokojnych i wyjątkowo trudnych czasów pragniemy razem z Wami, chociaż na kilka chwil, ziścić beztroski sen o pięknych ludziach w pięknym mieście. Już po raz 15. sztuka wniknie w tkankę miejską, by odmienić zarówno przestrzeń, jak i ludzi – opowiada o tegorocznej edycji Nocy Kultury Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor wydarzenia.

Warsztaty Kultury w Lublinie czekają na zgłoszenia do 6 maja 2022 r. włącznie. Pomysły można przesyłać za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie www.nockultury.pl. Tym razem zapraszamy do zgłaszania projektów w dwóch kategoriach: Noc w siedzibie Organizatora oraz aranżacja jednego z wybranych miejsc w przestrzeni miasta.

Warto zapoznać się też z kryteriami, według których zostaną ocenione wszystkie zgłoszenia. Istotne będzie szeroko rozumiane odnoszenie się do historii Lublina, Znaku Dziedzictwa Europejskiego i Pomnika Historii. Liczymy na kreatywność – zachęcamy bowiem do działań w niecodziennych obszarach, wyobrażania sobie siebie i miasta na nowo, planowania niestandardowych działań, szczególnie biorąc pod uwagę nieoczywiste rozwiązania, współprace i konteksty; premierowość – wydarzenia dedykowane Nocy Kultury, uwzględniające jej charakter, stworzone z myślą o prezentacji podczas festiwalu, a szczególnie te nastawione i dążące do interakcji oraz włączania w działania uczestników Nocy Kultury.

Po co to wszystko? By komentować rzeczywistość, przypominać o tym, czego już nie ma, skłaniać do refleksji, dawać przyjemność, zaskakiwać. By móc zobaczyć Lublin w nowej odsłonie, poszukiwać nowych rzeczy w znanych miejscach. Sztukę cenimy nie tylko ze względu na jej znaczenie i użyteczność, ale również walory estetyczne – wyjaśnia Joanna Wawiórka-Kamieniecka.

Zgłoszone projekty zostaną zweryfikowane pod kątem możliwości ich realizacji i bezpieczeństwa uczestników festiwalu. Każdy z zainteresowanych będzie poinformowany drogą mailową lub telefoniczną o decyzji organizatora po 9 maja 2022 r.

Organizatorzy wydarzenia:
Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin oraz Miasto Lublin. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk − Prezydent Miasta Lublin.

Noc Kultury
4/5 czerwca 2022
Lublin – Stare Miasto i Śródmieście

nockultury.pl

Przed nami szesnasta edycja Nocy Kultury. Noc Kultury to kilkaset bezpłatnych wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej Lublina. To tysiące uśmiechniętych ludzi spacerujących ulicami miasta w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe! Koncerty, instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty i wiele, wiele innych, wymykających się definicjom. Uczestnicy mogą przeżyć kumulację doświadczeń i przygód spakowanych w pakiet siedmiu godzin. Tylko od nich zależy, czy to będzie noc szalonych koncertów i spektakli, czy kameralnych spotkań literackich. Noc Kultury poprzez instalacje w przestrzeni publicznej zmienia całe ulice nie do poznania: to czas, kiedy można wąchać bramy, głaskać kudłate ściany, zaglądać przez dziurkę od klucza do fantastycznych światów. Przed wyjściem koniecznie trzeba naładować baterie w aparacie.