Artystyczne zdjęcie piosenkarki Mai Kleszcz.

Maja Kleszcz “B.L.UES”

10 maja 2023 r., g. 19

Teatr Stary w Lublinie

Bilety: I-60 zł, II-50 zł, III-30 zł, IV stojące-20 zł 

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną.

 Jedna z najlepszych polskich wokalistek oddaje hołd jednemu z najbardziej oryginalnych autorów tekstów. Maja Kleszcz, artystka związana wcześniej z Kapelą ze Wsi Warszawa i zespołem incarNations, po raz kolejny powraca do tekstów Bogdana Loebla, poety, który praktycznie stworzył w Polsce język bluesa (kultowy twórca skończył niedawno 90 lat). Tym razem cały projekt poświęcony jest bluesowi, stąd tytuł z inicjałami autora: „B.L.UES”. Usłyszymy odmłodzoną klasykę z muzyką Tadeusza Nalepy (m.in. „Kiedy byłem małym chłopcem”, „Rzeka dzieciństwa”, „Modlitwa”), a także nowsze piosenki, napisane specjalnie dla Mai Kleszcz.

Daniel Wyszogrodzki, kurator muzyczny Teatru Starego w Lublinie

„B.L.UES” Mai Kleszcz to niezwykły, rocznicowy album wypełniony w całości tekstami Bogdana Loebla, mistrza stylistyki polskiego bluesa. Muzycznie pełno tu tego, do czego Maja przyzwyczaja od lat. Wysmakowanych wokalnych odniesień do starego bluesa, jazzu i szacunku dla tego co najlepsze w stylu retro. 100-letnia gitara akustyczna, kontrabas, saksofon i perkusja trącana miotełkami by dopełnić brzmienia vintage…

Premiera koncertowa programu “B.L.UES” miała miejsce podczas 42 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

 Maja Kleszcz przez prasę i krytyków określana jako jedna z najlepszych polskich wokalistek, od lat udowadnia, że nie jest to ocena przesadzona. Czy to na estradzie, czy komponując i grając na deskach teatralnych, zawsze przyciąga charyzmą i unikalnym głosem. Karierę zawodową zaczynała w wieku 14 lat w Kapeli ze Wsi Warszawa, zdobywając nagrody (min. BBC Radio, 3 Fryderyki), występując w ponad 30 krajach świata. Po odejściu z Kapeli, od 2010 wraz z Wojciechem Krzakiem stworzyła projekt incarNations, eksplorujący świat retro-brzmień z pogranicza jazzu i bluesa. Specjalnie dla niej teksty tworzył Bogdan Loebl znany wcześniej z legendarnej już twórczości grupy Breakout. I również ta aktywność została dostrzeżona przez publiczność i krytykę (nominacje do nagród Trójki, TVP Kultura czy Fryderyków). Oprócz specyfiki estradowej, z powodzeniem zajmuje się również komponowaniem muzyki teatralnej (nagrody min: Festiwal Gombrowiczowski; Festiwal Teatralny „Boska Komedia”) oraz filmowej. Obdarzona talentem aktorskim, gra również w spektaklach m.in. Teatru Narodowego w Warszawie czy Teatru Polskiego we Wrocławiu. Za całokształt pracy teatralnej w 2019 roku otrzymała Nagrodę Kapituły im. A. Bardiniego i Dyplom Mistrzowski. Jej głos nie pozostawia obojętnym, wywołuje najgłębsze emocje i pozwala uwierzyć, że nawet dziś możliwa jest bezkompromisowa wiara w sztukę. 14 nagranych płyt, ponad 20 realizacji teatralnych, setki koncertów i wiele nagród to jej najlepsza wizytówka.