a-tuznik


Artur Tuźnik Sextet – „Spring” – Premiera w Polsce

 19 stycznia 2023 r, g. 19:00

Centrum Spotkania Kultur


„Spring” – to debiutancki album sekstetu pianisty Artura Tuźnika, z udziałem jednych z najbardziej charakterystycznych osobowości na duńskiej scenie jazzowej. Akustyczny jazz spod znaku Charlesa Mingusa i Niny Simone spotyka się tu w niezwykle inspirującej formie ze skandynawskim brzmieniem i melodiami, w których Tuźnik wyraża swoją fascynację naturą, spirytualizmem i pięknem muzycznego minimalizmu.


W jego kompozycjach wyraźnie słychać wpływy impresjonizmu, Ravela i Szymanowskiego, oraz charakterystyczne dla niego ekspresywne harmonie i nieoczywiste formy. Lider prezentuje zespół, który nie boi się radykalnych zwrotów akcji i potrafi łączyć intensywną energię i wirtuozowskie improwizacje z lirycznymi, niemal medytacyjnymi balladami.
Z najnowszych sukcesów albumu należy wymienić nominację Artura do Danish Music Awards 2022 w kategorii Kompozytor Roku.


Po premierze albumu w maju 2022 pisano również:
“Artur Tuźnik to jeden z najciekawszych polskich pianistów ostatnich lat” – Piotr Wojdat, Jazz Forum
“Tuźnik należy już do elity pianistów duńskiej sceny jazzowej, a jego kariera dopiero się rozpędza” – Kristeligt Dagblad (duński dziennik) – ***** (5/6) w recenzji płyty Spring”
Artur Tuźnik Sextet to zespół indywidualności ze sceny jazzu skandynawskiego – amerykański saksofonista tenorowy Ned Ferm, od ponad 20 lat mieszkający w Kopenhadze, znany ze współpracy z plejadą wybitnych artystów od Roswella Rudda po Kurta Rosenwinkela.
W sekcji dętej Tomasz Dąbrowski uważany za jednego z najbardziej oryginalnych trębaczy młodego pokolenia zarówno na Polskiej, jak i na Europejskiej scenie jazzowe oraz duński weteran puzonu Mads Hyhne.


W sekcji rytmicznej legendarny duński basista Anders „AC” Christensen („Dark Eyes” Tomasza Stańki, Paul Motian’s Electric Bebop Band czy tegoroczne nagrania wytwórni ECM w trio z Jakobem Bro i Brianem Bladem) oraz nie mniej wybitny perkusista Jakob Høyer który razem z Christensenem tworzył przez ponad dekadę trio Jakoba Bro oraz legendarne zespoły takie jak The Raveonettes, współpracując również z gigantami jak Joe Lovano, Lee Konitz czy George Garzone . Razem mają na koncie niezliczoną ilość płyt i tras koncertowych z nazwiskami które definiowały jazz na światowych scenach w ostatnich latach.


Artur Tuźnik to pianista i kompozytor mieszkający w Danii od 2008 roku. Określany jako „niezwykle uzdolniony improwizator”, dał się poznać jako jeden z najbardziej obiecujących pianistów swojego pokolenia w Europie. Tuźnik studiował zarówno w „jazzowym” Rhythmic Music Conservatory, jak i „klasycznej” Royal Danish Academy of Music i obecnie często tworzy na pograniczu gatunków. Albumy jego tria, kwintetu oraz crossoverowego The Space Above (2021) zostały w ostatnich latach doskonale przyjęte przez krytykę oraz publiczność.


Artur Tuźnik miał okazję współpracować z artystami takimi jak Tomasz Stańko, Chris Cheek, Danish Radio Big Band, Thomas Agergaard, Thomas Blachman, Maciej Obara, Piotr Damasiewicz, Kuba Więcek, Janne Mark i wieloma innymi. W czasie pandemii Tuźnik brał udział w produkcjach Duńskiego Radia m.in „P8 Jazz-Alive” i „DR Fredagsscenen”, gdzie koncertował ze swoją muzyką na żywo w TV DR2 i radiu P8-Jazz. W ostatnich latach Artur koncertował ze swoimi projektami oraz jako sideman w wielu europejskich krajach oraz w USA i Kanadzie, wygrywał również wielokrotnie międzynarodowe konkursy jazzowe takie jak Getxo (Hiszpania), Leuven (Belgia) czy Burghausen (Niemcy) oraz w Polsce (Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Nad Odrą).


70 zł- normalny | 55 zł- ulgowy | Kasa CSK oraz https://bilety.spotkaniakultur.com/