Plakat zapraszający czytelników na spotkanie z Joanną Ostrowska, autorką książki „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”..

Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”.
Spotkanie autorskie z Joanną Ostrowską

 10 października 2022 godz. 18:00

Sala Czarna, Brama Grodzka,
ul. Grodzka 21.

Wstęp wolny

Historia osób nieheteronormatywnych w czasie II wojny światowej nadal pozostaje w sferze tabu. Siedemdziesiąt pięć lat po zakończeniu wojny nie ma w Polsce praktycznie żadnych publikacji na ich temat, trudno o nawet drobne fragmenty w ogólnych opracowaniach. Jednym z reportaży historycznych poświęcony tej tematyce powstał z ręki Joanny Ostrowskiej. Jej książka „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” będzie przedmiotem spotkania autorskiego w Bramie Grodzkiej.

Reportaż „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” został doceniony podczas 26. edycji Nagrody Literackiej Nike, gdzie Joanna Ostrowska została laureatką Nike czytelników i czytelniczek. Wśród dotychczasowych laureatów należą Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, Wisława Szymborska czy Sławomir Mrożek.

Spotkanie z autorką jest współorganizowane przez portal ohistorie.eu oraz Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. Z dr Joanną Ostrowską rozmawiać będzie dr hab. Ewa Solska. Spotkanie będzie transmitowane online na kanale YouTube Bramy Grodzkiej.

Fragment z recenzji Pauliny Małochleb:
„Oni” byli obcy; byli drapieżcami i było ich bardzo niewielu. Z tych trzech powodów nie zajmowano się ich historią, nie upamiętniano i nie traktowano ich jako ofiar nazistowskiego systemu. Ocaleńców przemilczano. W Polsce „takich” ludzi miało nie być. Historia osób nieheteronormatywnych w czasie II wojny światowej nadal pozostaje w sferze tabu. „Oni” nie istnieją z naszej winy. Zamazani przez przedwojenne fantazmaty podsycane nazistowską propagandą i perwersyjne plotki wojenne i obozowe, zrównani zostali z bezimiennymi uwodzicielami, kryminalistami, aspołecznym elementem. Przeciwko tym wyobrażeniom trzeba się wreszcie zbuntować, a o „onych” nie da się już dłużej milczeć.

Linki:
Transmisja online: https://www.youtube.com/c/BramaGrodzkaTeatrNN
Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/5p6nNqotD
Wydarzenie w kalendarium: https://teatrnn.pl/kalendarium/informacje/spotkanie