Okładka książki pt. "Ostatnia róża Szanghaju" Weiny Dai Randel.

“Ostatnia róża Szanghaju” 

Weina Dai Randel

Szanghaj, muzyka i zakazana miłość. Powieść, od której trudno się oderwać!

Ostatnia Róża Szanghaju została nagrodzona licznymi wyróżnieniami, m.in.

– Goodreads Choice Awards Best Historical Fiction Nominee

– Wall Street Journal and Amazon Charts bestseller

– #1 Kindle Bestseller in the Historical World War II Fiction

– National Jewish Book Awards Finalist


 O autorce:

Autorką powieści jest Weina Dai Randel, pisarka urodzona w China, która w wieku dwudziestu czterech lat przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Jest pierwszą azjatycko-amerykańską autorką, która wprowadza czytelnika w wyjątkowy fragment chińskiej historii opowiadający o żydowskiej diasporze w Szanghaju podczas II wojny światowej.


 O książce:

Druga wojna światowa. Rok 1940. W okupowanym przez Japończyków Szanghaju dwoje ludzi z różnych światów połączył los i miłość do jazzu.

Aiyi Shao jest młodą Chinką, właścicielką nocnego klubu. Ernest Reismann to żydowski uchodźca bez grosza przy duszy. Chłopak ucieka do Szanghaju przed nazistami, ale traci nadzieję na polepszenie losu, dopóki nie spotka pięknej i tajemniczej Aiyi. Dziewczyna wbrew woli bliskich zatrudnia go jako pianistę w swoim klubie. Oboje wkrótce zdają sobie sprawę, że łączy ich coś więcej niż tylko pasja do jazzu, ale dzielące ich różnice wydają się nie do pokonania, do tego Aiyi jest zaręczona z innym mężczyzną.

Gdy wojna się nasila, Aiyi i Ernest zostają rozdzieleni, a ich wybory między miłością a przetrwaniem stają się coraz bardziej desperackie. W obliczu przytłaczających przeciwności uruchamia się łańcuch wydarzeń, które na zawsze zmienią ich życie.

Weina Dai Randel w swojej powieści maluje żywy obraz mało znanego, chińskiego fragmentu historii II wojny światowej osadzając w nim postaci, których losy, choć fikcyjne, oddają niewiarygodną historię i klimat tamtych czasów i miejsca.


 Rekomendacje czytelników anglojęzycznego oryginału:

– “Fans of sweeping, dramatic WWII epics that are rich in historical detail, such as Lisa See’s Shanghai Girls or Paullina Simons’s The Bronze Horseman will be enthralled.” – Booklist

– “Weina Dai Randel’s novel deserves a place of distinction among WWII fiction.” – Historical Novel Society  

– “Weina Dai Randel’s poignant, sweeping love story paints a vibrant portrait of a little-known slice of World War II history. Not to be missed!” – Kate Quinn, New York Times bestselling author of The Rose Code and The Huntress