Okładka książki "Braciszek" Clary Dupont-Monod.

“Braciszek” Clara Dupont-Monod

Premiera: 31 maja 2023 r.

Braciszek Clary Dupont-Monod w tłumaczeniu Marty Szafrańskiej-Brandt to niezwykły literacki głos oddany tym, o których często się zapomina. Powieść ukaże się 31 maja nakładem wydawnictwa Znak

Książka uhonorowana:

    Prix Goncourt des lycéens 2021

    Prix Femina 2021

    Prix Landerneau 2021

    Prix Goncourt de l’Orient

    Prix Goncourt du Japon

“Braciszek”

Obsypana nagrodami powieść o życiu w cieniu rodzinnej traumy.

Gdy na świat przychodzi dziecko, wszystko się zmienia. Co robić, kiedy okazuje się, że Braciszek nie wodzi wzrokiem za soczystą pomarańczą, którą matka przesuwa mu przed oczami? Rodzeństwo nie rozumie, co się dzieje. Jak żyć z kimś, kto zamiast radości i szczęścia przyniósł samotność, ból i mrok?

Trzy perspektywy: Starszy Brat, Młodsza Siostra i Najmłodszy Brat.

Każde z nich z trudnymi emocjami radzi sobie inaczej: arogancki chłopiec zmienia się w troskliwego opiekuna. Młodsza Siostra buntuje się i miłości szuka w domu babci. Najmłodszy próbuje wypełnić pustkę po Braciszku.

Żadne z nich nie wie, jak wielki ciężar będzie nieść przez całe życie.

Historia, która ma siłę poruszającą nawet kamienie.

Z recenzji:

Jest to opowieść niezwykła ze względu na temat i sposób ujęcia. Porusza nas, ponieważ stanowi opis rodziny jako środowiska życia, które nigdy nie jest wyznaczone raz na zawsze, zmienia się i chwieje, a jednak dzięki zadzierzgniętym więziom daje solidny fundament. Ta ułomna istota, która mogłaby rozsadzić i zniszczyć rodzinę, okazuje się jej spoiwem.

„Le Figaro”

Diagnoza: takie dzieci nie żyją dłużej niż trzy lata. Rodzice, wiadomo, muszą uruchomić pokłady dzielności, by się z tą sytuacją zmierzyć. A rodzeństwo? Clara Dupont-Monod pisze o strategiach radzenia sobie ze strachem, gniewem i poczuciem winy, o dorastaniu w cieniu nieuniknionej straty, ale przede wszystkim o miłości. I robi to tak, że masz gulę w gardle.

Katarzyna Wężyk, publicystka Gazety Wyborczej, pisarka

O autorce:

 Clara Dupont-Monod – Uznana francuska pisarka i dziennikarka. Pracowała w czasopismach „Cosmopolitan” i „Marianne”, prowadziła wywiady w radiu RTL, współtworzyła różne programy we francuskiej telewizji, także o literaturze. Równolegle rozwijała karierę pisarską, jej debiut ukazał się w 1998 roku. Każda jej powieść zyskuje uznanie krytyków, zdobywa nagrody literackie lub nominacje do nich. 

Jej najnowsza książka, Braciszek (oryg. S’adapter), w której sięga do własnych doświadczeń z dzieciństwa, również została doceniona – autorka otrzymała za nią Prix Goncourt des lycéens 2021, Prix Femina 2021 i Prix Landerneau 2021.