
Nie tylko w ciąży i podczas porodu! – każda kobieta może korzystać z opieki położnej.
Położna podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) odgrywa kluczową rolę w opiece nad kobietami na każdym etapie życia oraz nad noworodkami i niemowlętami.
Położna jest samodzielnym zawodem medycznym. Nie podlega bezpośrednio lekarzowi, ale jest równoprawnym członkiem zespołu medycznego.
Każda kobieta, niezależnie od wieku, może wybrać swoją położną POZ.
Zadaniem położnej jest dbanie o zdrowie każdej kobiety. Z jej pomocy mogą skorzystać zarówno młode dziewczynki w okresie dojrzewania, jak i panie, które przechodzą menopauzę. Położna wspiera przyszłe mamy w ciąży, pomaga w przygotowaniu do porodu, a po narodzinach dziecka służy pomocą w opiece nad maluszkiem i karmieniu piersią. Na każdym etapie życia kobiety położna może pomóc zrozumieć zachodzące w organizmie zmiany i dać wskazówki jak o siebie zadbać.
Wsparcie dla kobiety i dziecka
Położna jest szczególnym wsparciem dla kobiety w okresie ciąży i połogu. Do zadań położnej POZ należą między innymi:
opieka nad kobietą w ciąży i edukacja przedporodowa
wizyty patronażowe u noworodków i niemowląt, podczas których ocenia ona stan zdrowia dziecka i wspiera w pielęgnacji i karmieniu,
opieka w połogu
poradnictwo laktacyjne
Położna dba o zdrowie kobiet
Może pracować nie tylko w szpitalu czy poradni położniczo-ginekologicznej, ale również w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Wiele położnych rodzinnych prowadzi także własne praktyki w ramach umowy z NFZ.
W województwie lubelskim, położne mają pod opieką niemal 950 tysięcy kobiet. W ramach tej opieki, w 2024 roku położne przeprowadziły między innymi prawie 48 tysięcy spotkań w ramach edukacji przedporodowej oraz ponad 53 tysiące patronaży u niemowląt – mówi Magdalena Musiatowicz z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Położne opiekują się także kobietami po operacjach ginekologiczno-onkologicznych. W naszym województwie, w 2024 położne zrealizowały 87 wizyt w ramach opieki pooperacyjnej – dodaje Musiatowicz.
Położna zajmuje się także edukacją w zakresie samobadania piersi, higieny zdrowia intymnego czy planowania rodziny oraz profilaktyką zdrowotną kobiet w różnym wieku.
Warto sprawdzić czy nasza położna ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na pobieranie wymazu do cytologii w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy. Wówczas to do niej, niekoniecznie do lekarza, można umówić się na profilaktyczną cytologię – mówi Magdalena Musiatowicz. W naszym województwie jest 20 gabinetów położnej POZ, w których można zrobić bezpłatną cytologię w ramach programu. W ubiegłym roku 755 profilaktycznych cytologii wykonano właśnie w gabinetach położnych.
Jak wybrać swoją położną POZ?
Każda kobieta ma prawo samodzielnie wybrać położną POZ, niezależnie od lekarza rodzinnego. Wystarczy wypełnić deklarację wyboru położnej POZ w wybranej przychodni. Deklarację można złożyć bezpośrednio w placówce lub elektronicznie za pomocą Internetowego Konta Pacjenta (IKP) – wyjaśnia Magdalena Musiatowicz.
Wybór położnej to inwestycja w swoje zdrowie i komfort – zarówno w czasie ciąży, jak i w codziennej trosce o zdrowie. Położna POZ będzie blisko Ciebie, wtedy gdy będziesz jej potrzebowała.