
„Jazda” Muriel Spark
Premiera: 23 kwietnia 2025 r.
23 kwietnia ukaże „Jazda” Muriel Spark – arcydzieło światowej literatury po raz pierwszy po polsku.
Lise leci na południe Europy. Ma starannie przygotowane strój i plan: spotka się z pewnym mężczyzną. Jeszcze nie wie, kim on jest, ale już wie, że on na nią czeka. Następnego dnia policja znajduje ciało brutalnie zamordowanej kobiety. Z zapartym tchem śledzimy kilkanaście ostatnich godzin życia bohaterki, próbując zrozumieć, co doprowadziło do jej śmierci.
🔥Nic tu nie jest zwyczajne: ani język, ani forma, ani bohaterka. Ekscentryczna, niewygodna i zuchwała. Ta opowieść to jazda bez trzymanki – MARIA PESZEK
🔥W błyskotliwie mrocznej powieści Muriel Spark poszukiwanie przygody, seks i obsesyjne doświadczenia prowadzą do samozniszczenia – THE BOOKER PRIZE
Wybitna szkocka pisarka, poetka i dramatopisarka, znana z mistrzowskiej prozy pełnej czarnego humoru, ironii i przenikliwej analizy ludzkiej natury. Jej twórczość, choć uznana za genialną, budziła kontrowersje ze względu na moralną niejednoznaczność bohaterów i odważne podejście do tematów duchowości, śmierci i egzystencji. Najbardziej znana jest jej powieść „Pełnia życia panny Brodie”, na podstawie której nakręcono film oraz serial telewizyjny pod tym samym tytułem. Luźną adaptacją tej powieści jest też film „Uśmiech Mona Lizy” z 2003 roku. Dorobek literacki Muriel Spark stał się jednym z najważniejszych głosów anglojęzycznej literatury XX wieku.
,,Wiele rzeczy wydarza się przypadkiem, ale często są to przypadki, którym pomagamy – i nie mówię tu wcale o rozwiązaniach fabularnych tej minipowieści, tylko o tym, jak na nią natrafiłem. Cienka książeczka w londyńskiej księgarni, z jaskrawą zwracającą uwagę okładką. Dłonie trzymające paszport i torebkę, w dole pstrokacizna kolorowych pasków sukienki, w górze wszystko kończy się na różowym trójkąciku skóry w dekolcie cytrynowej bluzki. Tytuł The Driver’s Seat nic mi nie mówił, ale nazwisko autorki, Muriel Spark, i owszem. (…)Spark to literatura najwyższych lotów – i przez to bardzo świeża. Czytając The Driver’s Seat (bo wyszedłem z nią z londyńskiej księgarni; po pierwsze, ze względu na autorkę, po drugie, ze względu na serię Penguin Modern Classics, po trzecie dlatego, że podróże to dobry czas na cienkie książki), miałem nieustannie wrażenie wchodzenia w pisanie na wskroś nowe, które, w przeciwieństwie do wielu innych dzieł sprzed półwiecza, wcale się nie postarzało.”
W 1974 roku na podstawie powieści powstał film ,,Driver’s seat” z Elizabeth Taylor w roli głównej i Andym Warholem w roli angielskiego lorda.