„Szkoła bez ocen”

 Jakie są założenia projektu ?

 

SZKOŁA BEZ OCEN

Wczoraj w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się kolejna z cyklu wojewódzkich debat w ramach ogólnopolskiego projektu „Szkoła bez ocen”, organizowana przez Fundację „Szkoła bez ocen” oraz Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Lublin.

Celem debaty i całego projektu jest chęć zwrócenia uwagi na powszechne stosowanie oceny cyfrowej jako oceny bieżącej w szkole, co nie jest zgodne z duchem i zapisami prawa oświatowego! Organizatorzy przedstawią wyniki badań oraz literaturę naukową, podejmą próbę wprowadzenia ładu prawnego do wewnątrzszkolnych systemów oceniania (sprawdzenie zapisów statutowych szkół, wskazanie elementów, które można zmienić i dostosować do obowiązujących przepisów prawa).

Projekt finansowany z funduszy norweskich w programie Aktywni Obywatele w ramach realizowanego przez fundację Programu „Szkoła bez ocen” w latach 2021 – 2023.

Założenia projektu Szkoła bez ocen
Do czego dążymy? Jakiej szkoły chcemy?
Szkoła, w której zaciekawiony przez nauczyciela uczeń dopytuje o dodatkową literaturę i inne źródła wiedzy aby zgłębiać interesujące go zagadnienia. Szkoła, w której uczeń współpracuje z innymi, budując relacje i ucząc się współdziałania. Szkoła, w której nauczyciel inicjuje proces uczenia, angażując się aktywnie w 20% lekcji, by pozostałe 80% poświęcić obserwowaniu uczniów i udzielaniu im informacji zwrotnej, prowadząc ich przez proces uczenia się.

Szkoła, w której nauczyciel buduje zajęcia wokół wątpliwości i pytań, umożliwiając uczniom dokonywanie analizy i syntezy oraz pozwalając na wyciąganie samodzielnych wniosków. Szkoła, w której uczeń uczy się współpracy tworząc rozwiązania problemów. Szkoła, w której to uczeń szuka kierunków rozwoju, a nauczyciel może zrezygnować z oceny cyfrowej na rzecz rzeczowej, życzliwej informacji zwrotnej, skupionej wokół mocnych stron ucznia i sugerującej, co może poprawić, by zrealizować wcześniej postawione cele.

Do czego zapraszamy? Cele projektu

Chcemy pokazać anachroniczność oceniania, jego negatywny wpływ na motywację wewnętrzną i skuteczność procesu uczenia się. Chcemy zaproponować nową, choć znaną od lat formułę szkoły, która za pomocą informacji zwrotnej i budowanych relacji wspiera w rozwoju uczniów, a jednocześnie wzmacnia ich motywację wewnętrzną i efektywnie kształtuje kompetencje, które będą budowały nasze społeczeństwo i jego potencjał.

Szczególną uwagę chcemy zwrócić na powszechne stosowanie oceny cyfrowej jako oceny bieżącej w szkole, co nie jest zgodne z duchem i zapisami prawa oświatowego. Będziemy wspierać nasze argumenty wynikami badań oraz literaturą naukową. Podejmiemy próbę wprowadzenia ładu prawnego do wewnątrzszkolnych systemów oceniania. W tym celu będziemy czytać zapisy statutowe szkół i wskażemy fragmenty, które można zmienić i dostosować do obowiązujących przepisów prawa.

Projekt nasz adresujemy głównie do uczniów w trosce o ich dobrostan oraz efektywność organizowanego w szkole procesu uczenia się. Naszymi odbiorcami będą również nauczyciele i dyrektorzy szkół, ponieważ chcemy ich wesprzeć w rozwiązaniu wielu dylematów związanych z ocenianiem. W projekcie chcemy usłyszeć głos rodziców, ale też pomóc im w rozproszeniu wątpliwości co do rezygnacji z oceny cyfrowej na rzecz innych sposobów informowania o postępach i rozwoju ich dziecka i pokazać, że jest to lepszy sposób na jego rozwój i poczucie bezpieczeństwa oraz zdrowia psychicznego.

Weź mnie doceń, a nie oceń – to hasło, z którym ruszyliśmy w Polskę!

Co nas niepokoi?

Powszechność stosowania w polskich szkołach oceny bieżącej w formie oceny cyfrowej powoduje, że uwaga uczniów, rodziców i nauczycieli skupia się na ocenie, wyniku i egzaminie. Nie sprzyja to braniu odpowiedzialności uczniów za swoje uczenie się. Zwykle uczeń bierze udział w lekcjach, realizując schemat: rozdział – dział – sprawdzian – ocena. Po zakończonych lekcjach odrabia zadanie domowe. Przeważnie nie ma czasu na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, skupiając się na zapamiętywaniu treści określonych przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów i odtwarzając je w czasie zbyt częstych form sprawdzania wiadomości. W szkole uczeń funkcjonuje od sprawdzianu do sprawdzianu, kolekcjonując oceny i wyliczając średnią. Tak można wykształcić tylko „odtwarzaczy” wiedzy.
Taki uczeń nie nabędzie kompetencji, które pomogą mu osiągnąć sukces w przyszłości. Szkoła w ten sposób zorganizowana nie realizuje celów kształcenia, które zawarte są w podstawie programowej, tylko skupia się na treściach tam opisanych dla poszczególnych przedmiotów. W naszym przekonaniu odpowiada za to najczęściej ocenianie cyfrowe, a lekarstwem jest zgodne z zapisami prawa oświatowego udzielanie przez nauczycieli informacji zwrotnej, która pomoże w uczeniu się.
Z czego wynikają powyższe problemy? Niewątpliwie z utrwalonych schematów oceniania funkcjonujących wśród nauczycieli i rodziców uczniów, a także łatwości stosowania oceny cyfrowej. Do tego przyczynia się również niewystarczająca wiedza wielu nauczycieli o motywacji wewnętrznej, jej roli w procesie uczenia się uczniów. NIe wszyscy rozumieją też wagę informacji zwrotnej i nie znają sposobów w jej udzielania.

Szczegółowe działania w ramach projektu:
Debaty wojewódzkie o ocenianiu
W okresie od kwietnia 2022 do maja 2023 organizujemy 16 wojewódzkich debat o ocenianiu z udziałem przedstawicieli kuratoriów oświaty, uczelni wyższych, nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców. Do organizacji tych debat zaprosimy tych, którzy w swoim województwie chcieliby rozmawiać o ocenianiu i nowoczesnej szkole. Debata może odbyć się w stolicy województwa lubw miejscowości, w której determinacja do jej organizacji będzie największa, a możliwości logistyczne pozwolą to przedsięwzięcie zorganizować.

Debaty wojewódzkie będą przyczynkiem do rozpoczęcia szerokiej dyskusji w zainteresowanych miastach, gminach i szkołach. W zgłoszonych jednostkach odbędą się lokalne debaty o ocenianiu w ramach naszego projektu, na podstawie przygotowanych przez nas materiałów.

Szkolenie liderów
Do przeprowadzenia lokalnych debat przeszkolimy online co najmniej 50 liderów, którzy gotowi będą do wykonania tego zadania na podstawie naszego scenariusza i naszych materiałów. Zachęcamy do zgłaszania się do tej roli poprzez naszą stronę www.

Współpraca z mediami
Przy pomocy partnera medialnego Onet, zaprzyjaźnionych mediów i innych środków przekazu zainicjujemy i przez dwa lata prowadzić będziemy prowadzić dyskusję społeczną o ocenianiu. Na bieżąco, przy współpracy z lokalnymi mediami informować będziemy o wojewódzkich i lokalnych debatach, formułując wnioski z ich przebiegu.

Wizyta w Bergen
Dzięki współpracy z Gminą Bergen, już w lutym br. zapoznaliśmy się z norweskim systemem edukacyjnym i tym, jak Norwegowie nie oceniają. Chcemy pokazać, w jaki sposób taki system funkcjonuje w odniesieniu do uczniów i jak rodzice uzyskują informację o pracy swoich dzieci, a także jakimi metodami pracują nauczyciele bez stosowania ocen cyfrowych. Zaobserwowane doświadczenia i praktyki norweskie z nieoceniania zaproponujemy naszym polskim szkołom.

Konferencja inauguracyjna
1 grudnia 2021 roku odbyła się konferencja inaugurująca projekt Szkoła bez ocen. Konferencję obejrzało do tej pory ok 4 tys. osób. Przedstawiliśmy tam założenia projektu i przykłady dobrych praktyk w nieocenianiu oceną cyfrową.

Cykliczne webinary
W trakcie cyklicznych webinarów, które odbywają się na naszym profilu na Facebooku oraz Youtube we wtorki o 20.00, pokazujemy polskie doświadczenia w nieocenianiu. Będziemy prezentować rozwiązania całych szkół oraz pojedynczych nauczycieli pokazując dobre praktyki. Założyliśmy także grupę na fb „Szkoła bez ocen”.

Analiza statutów
Przeanalizujemy statuty 100 szkół, sprawdzając, czy ich systemy oceniania są zgodne z prawem oświatowym. Będziemy również wspierać placówki, które chcą odejść od systemu ocen cyfrowych i dostosować do tego swoje wewnętrzne przepisy.

Konferencja podsumowująca projekt
W czerwcu 2023 roku zorganizujemy konferencję podsumowującą projekt, gdzie pokażemy dobre praktyki, podsumujemy wszystkie debaty o ocenianiu, zarówno wojewódzkie, jak i te lokalne. Pokażemy też, jakie norweskie rozwiązania proponujemy zaimplementować do naszej szkolnej rzeczywistości. Podsumujemy badania realizowane w trakcie projektu.

Projekt „Szkoła bez ocen” finansowany jest z funduszy norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele.   

Informacje o Fundacji „Szkoła bez ocen”
“Zwinna edukacja kluczem do przyjaznej, efektywnej i nowoczesnej szkoły” Fundacja „Szkoła bez ocen” powstała w 2019 r., aby zmieniać podejście do organizacji procesu uczenia w polskiej edukacji. Fundację tworzy zespół nauczycieli, którzy mają odwagę zmieniać polską edukację. Nasze cele skupiają się wokół kilku zagadnień:
jesteśmy po to, żeby pomagać szkołom w jej podstawowym zadaniu – organizacji procesu uczenia się uczniów wspomagając w tym zakresie kompetencje nauczycieli,pomagamy szkołom w rezygnacji z oceny cyfrowej na rzecz informacji zwrotnej, która pomaga uczniom w uczeniu się,zależy nam na zainicjowaniu w całej Polsce powszechnej dyskusji o ocenianiu w szkole, pokazujemy jak innowacyjnie, zwinnie zarządzać szkołą dając dyrektorom kompetencje w tym zakresie, wspomagamy nauczycieli we współpracy w zwinnych zespołach nauczycieli opartej na wartościach i realizacji celów rozwojowych szkoły,dążymy do odbiurokratyzowania szkoły na rzecz relacji i efektywności działań.

Realizując wymienione cele prowadzimy szkolenia i projekty szkoleniowe przeprowadzając szkoły przez zmianę. Uczestniczymy konferencjach, kongresach i debatach, dążąc do zmiany polskiej edukacji. Wspomagamy nauczycieli, organy prowadzące szkoły, dyrektorów, rodziców i uczniów prowadząc bezpłatne webinary.
Nasz zespół trenerów prowadzi szkolenia dzieląc się doświadczeniem i kompetencjami. Szkolimy w oparciu wyłącznie o praktykę zdobytą w pracy z uczniami i zarządzaniu szkołą. Szkolimy z pasją z tematów, w których czujemy się ekspertami. Proponujemy nasze autorskie rozwiązania, które zmieniają spojrzenie na szkołę i pozwalają na podejmowanie wyzwań zmieniających edukacyjną rzeczywistość. Mamy doświadczenia w zakresie prowadzenia ogólnopolskich projektów zmieniających edukację, zwinnego zarządzania szkołami, pracy zespołowej nauczycieli, pracy z uczniami bez ocen  i podręczników, organizacji procesu uczenia zgodnej z najnowszą wiedzą.

Powołaliśmy Instytut Zwinnej Edukacji

Patrzymy na szkołę jako organizację, w której budujemy kulturę organizacyjną opartą o zwinność, oddającą ducha turkusowych organizacji. Organizacja ta opiera się na zwinnym manifeście edukacyjnym. Zwinna szkoła to placówka, w której podstawą są: relacje, działanie bez zbędnej dokumentacji, odpowiadanie na potrzeby uczniów i reagowanie na problemy. Zwinna metodyka to szkielet organizacyjny pozwalający na wprowadzeniu bardziej efektywnego sposobu zarządzania szkołą.
W zwinnej organizacji wspomagamy dyrektora dając mu kompetencje do zwinnego zarządzania, planowania i efektywnej kontroli organizacji, realizacji procesu uczenia jak i wychowania. Takie zarządzanie umożliwia zwinne prowadzenie nadzoru pedagogicznego, strategiczne planowanie rozwoju szkoły, tworzenie spójnej wizji placówki, szybką reakcję na problem i ograniczenie dokumentacji.

Instytut Zwinnej Edukacji realizuje działania związane z wdrażaniem innowacyjnego, zwinnego podejścia do zarządzania w szkołach. Jest to dla nas ważne bo wierzymy w to, że zwinna organizacja pracy szkoły usprawnia pracę placówki i wpływa na podniesienie efektywności jej pracy. Zwinność
w szkole opiera się na zastosowaniu zaadaptowanej przez nas do edukacji metodyki scrum wywodzącej się z metodyk Agile. Jesteśmy autorami zwinnych rozwiązań w zarządzania szkołą: zwinna organizacja, zwinne podejście do zarządzania, zwinna zespoły nauczycieli.
W takiej organizacji budujemy i powołujemy zespoły nauczycieli, które realizują cele szkoły. Zespoły spotykają się cyklicznie przynajmniej raz w miesiącu, by wspólnie planować, uczyć się od siebie i realizować działania ponadprzedmiotowe. W zwinnym zespole ważne są wartości pracy zespołowej, które są podstawą każdego działania.
Jesteśmy zespołem, budujemy zespoły.

Nasze kluczowe projekty:
Projekt Zwinna Szkoła
„Zwinna Szkoła” to projekt wprowadzający innowacyjną zmianę sposobu zarządzania placówką edukacyjną. Zakłada on zarządzanie oparte o relacje, działanie, reakcje na problemy i potrzeby uczniów przy ograniczeniu dokumentacji. Jego istotą jest współpraca nauczycieli w małych, międzyprzedmiotowych zespołach skupiających się na realizacji określonego celu oraz doskonalenie organizacji procesu uczenia się uczniów.

W kierunku Szkoły bez ocen
To pakiet szkoleń wspierający szkoły w rezygnacji z oceny cyfrowej w ocenianiu bieżącym. Projekt skierowany jest do zespołów nauczycieli zarówno edukacji wczesnoszkolnej, jak i dalszych etapów edukacyjnych. Wspomaga szkołę w zaplanowaniu, wdrażaniu i realizacji zmiany.

Projekt Akademia Zwinnego Dyrektora
Celem projektu jest wzmocnienie kompetencji dyrektorów placówek oświatowych we wszystkich aspektach zarządzania. To trzy moduły szkolenia: zwinne zarządzanie szkołą, zarządzanie zwinnymi zespołami nauczycieli, zarządzanie zwinną zmianą. Ten projekt ułatwi zarządzanie i zwiększy efektywność pracy szkoły.

Szkoła Trenera Zwinnej Zmiany
„Szkoła Trenera Zwinnej Zmiany” to półroczny projekt wsparcia dla dyrektorów, nauczycieli i innych osób pracujących w środowisku oświatowym. Dzięki niemu możliwe jest zdobycie kompetencji trenerskich, potrzebnych do prowadzenia szkoleń i pomocnych w zarządzaniu zespołem nauczycieli lub uczniów.

Salon edukacyjny
To pakiet webinarów wspierających nauczycieli w organizacji procesu uczenia i odejściu od stawiania ocen cyfrowych. Zapraszamy do salonu edukacji wczesnoszkolnej, salonu humanistycznego, salonu przedmiotów ścisłych. Webinary odbywają się w czwartki o 20.00.

Więcej na www.zwinnaedukacja.pl

Informacje o Fundacji Szkoła bez ocen

 Założenia Projektu Szkoła bez ocen