silne-kobiety-wyjatkowe-artystki

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają dziewczyny na wyjątkowe spotkanie i twórcze warsztaty z Ewą Solarz – historyczką sztuki, znawczynią i popularyzatorką designu, autorką książek i kuratorką wystaw na jego temat. Przyjdź z przyjaciółką i spędźcie wspólnie niezapomniany czas ze sztuką!

Harmonogram:


Silne kobiety, wyjątkowe artystki

Historia sztuki jest pełna nazwisk wielkich ludzi – Leonardo da Vinci, Vincent Van Gogh, Pablo Picasso itd. Ale co z kobietami, które kształtowały historię wizualną świata? Podobnie jak w wielu innych dziedzinach, kobiety były zniechęcane do robienia kariery artystycznej, ale jest wiele niesamowitych postaci, które wytrwały. Często są pomijane, a ich dorobek umniejszany i zapominany przez historię. Czy potrafimy wymienić pięć, dziesięć nazwisk słynnych artystek? Poznajmy kobiety przełamujące bariery w życiu osobistym i publicznym oraz ich niesamowite historie – Katarzynę Kobro, Zofię Rydet, Magdalenę Abakanowicz, Franciszkę Themerson, Zofię Stryjeńską, Tamarę Łempicką, Alinę Szapocznikow, Hildegardę z Bingen, Sofonisbę Anguissolę, Artemisię Gentileschi, Angelicę Kauffman, Fridę Kahlo, Georgię O’Keeffe, Yayoi Kusama i Margaret Mead.

Informacje praktyczne:
Kiedy: 26 listopada 2022, godz. 11.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: dla dziewczyn i kobiet w wieku 13–24 lata wraz z przyjaciółkami
Zapisy: udział w spotkaniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz online
Prowadzenie: Ewa SolarzProjektowanie Sprawiedliwości 

W rękach artystów i aktywistów ołówek staje się ognistym kijem, a kawałek papieru sztandarem niesionym w sprawie. Sztuka ma znaczenie, a moralność i kreatywność są ze sobą powiązane. Podczas warsztatów obejrzymy polskie i światowe przykłady plakatów aktywistów walczących o sprawiedliwość. Plakatów prowokujących do myślenia, poruszających podstawowe tematy dotyczące ludzkości i niesprawiedliwości na całym świecie. Przeanalizujemy ich przekaz, formę i cel. Nigdy nie wątp, że mała grupa rozważnych i zaangażowanych obywateli może zmienić świat. 

Informacje praktyczne:
Kiedy: 27 listopada 2022, godz. 11.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: dla dziewczyn i kobiet w wieku 13–24 lata wraz z przyjaciółkami
Zapisy: udział w spotkaniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz online
Prowadzenie: Ewa Solarz


Warsztaty Kultury w Lublinie polecają także Demakijaż – Festiwal Kina Kobiet, którego część wydarzeń będzie się odbywać w siedzibie Warsztatów Kultury na Grodzkiej 5a.

Pokaz filmów krótkometrażowych konkursu Let’s Start The Revolution odbywającego się w ramach Demakijażu – Festiwalu Kina Kobiet.
Wyselekcjonowane krótkie metraże będą przyczyną do dyskusji na temat współczesnego oblicza przemocy i sposobów jej prewencji.

Informacje praktyczne:
Kiedy: 25 listopada 2022, godz. 18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro

Dyskusja po filmie z zaproszonymi gościnami


W dyskusji udział wezmą:
Monika Sokołowska – adwokatka, mediatorka
Joanna Różniak – reżyserka
Informacje praktyczne:
Kiedy: 25 listopada 2022, godz. 19:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętroJak mówić, by nie krzywdzić? Warsztat o języku inkluzyjnym


Jak mówić o uchodźstwie? Czym są neutratywy? Na co zwrócić uwagę, gdy mówimy o niepełnosprawności? Czy język może zmieniać rzeczywistość? To kilka z pytań, na które odpowiemy podczas warsztatu o języku inkluzyjnym. Język inkluzyjny to taki sposób mówienia, w którym staramy się, by wszystkie osoby uczestniczące w komunikacji były traktowane w pełni podmiotowo, a także, by czuły się bezpiecznie w rozmowie z nami. Podczas spotkania uczestnicy porozmawiają o tym, w jaki sposób to, jak się komunikujemy, może sprzyjać zapobieganiu dyskryminacji i tworzeniu bezpiecznego środowiska pracy aktywistycznej. W czasie warsztatu wykorzystane zostaną narzędzia filozoficzne i językoznawcze, by dostrzec włączający potencjał języka polskiego.


Informacje praktyczne:
Kiedy: 26 listopada 2022, godz. 16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 7, sala widowiskowa – II piętro
Zapisy: poprzez wiadomość e-mail na adres: jolanta.prochowicz@gmail.com

projektowanie-sprawiedliwosci