Obchody świąt majowych
  w Lublinie

Mieszkanki i mieszkańcy miasta po raz kolejny będą mieli okazję zatańczyć „Poloneza dla Lublina”. Tradycyjny wspólny taniec to już stały punkt uroczystości zaplanowanych w Lublinie z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Dzień wcześniej, 2 maja obchodzimy z kolei Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystości związane z obchodami Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczną się 2 maja (środa) o godz. 10.00 przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim (ul. Spokojna 4), gdzie nastąpi podniesienie flagi RP na maszt przy dźwiękach hymnu państwowego. Następnie uczestniczki i uczestnicy obchodów przeniosą się przed siedzibę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego (ul. Grottgera 4), gdzie o godz. 10.45 flaga Rzeczypospolitej Polskiej zostanie wciągnięta na szczyt masztu na gmachu Urzędu. Uroczystości zakończą się w Ratuszu (plac Króla Władysława Łokietka 1), gdzie o godz. 11.45 flaga RP zostanie podniesiona na maszt na balkonie budynku.

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpocznie uroczyste spotkanie w Trybunale Koronnym (ul. Rynek 1), które odbędzie się 3 maja (środa) o godz. 9.00 z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, wojewódzkich, służb mundurowych oraz delegacji instytucji. Następnie, o godz. 10.00 uczestniczki i uczestnicy uroczystości wezmą udział w okolicznościowej mszy św. w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Lubelskiej. Główna część obchodów rozpocznie się o godz. 11.30 na Plac Litewskim, gdzie zaplanowano uroczysty apel z udziałem wojskowej kompanii honorowej oraz złożenie wieńców i wiązanek przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja.

Po części oficjalnej uroczystości, tancerki i tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej tradycyjnie zaproszą mieszkanki i mieszkańców Lublina do wspólnego „Poloneza dla Lublina”. Uroczysty korowód z udziałem Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka rozpocznie się ok. godz. 13.00 przed Ratuszem i przejdzie deptakiem na Plac Litewski, gdzie odbędzie się piknik patriotyczny. Uczestniczki i uczestnicy wydarzenia będą mogli m.in. odwiedzić stoiska informacyjno-edukacyjne Wojska Polskiego i innych służb mundurowych oraz wziąć udział w koncercie „Polskie Tańce Narodowe i Regionalne” w wykonaniu lubelskich zespołów folklorystycznych. Dodatkowo, dla miłośników historii zaplanowano spacer „Lubelskim Szlakiem Konstytucji 3 Maja”, który rozpocznie się o godz. 15.00 przy pomniku Konstytucji 3 Maja.

Podobnie jak w ubiegłych latach, z okazji zbliżających się obchodów, lubelski Ratusz przyozdobią biało-czerwone flagi, a wieczorem stadion Arena Lublin rozbłyśnie na biało-czerwono. Okolicznościowa iluminacja pojawi się także na kładce w Parku Ludowym oraz na Placu Litewskim – podświetlone zostaną donice kasztanowców, fontanny oraz topola – tzw. Baobab.

Organizatorem uroczystości jest Wojewoda Lubelski we współpracy z Prezydentem Miasta Lublin, Marszałkiem Województwa Lubelskiego oraz Garnizonem Lublin Wojska Polskiego.

 źródło:lublin.eu