A Seniuk R Grudzień

Mikołaj Kopernik – człowiek wiary i nauki

Koncert artystyczno – edukacyjnych Anny Seniuk i Roberta Grudnia w roku genialnego astronoma

 12 lipca 2023 r.

Sanktuarium Świętej Rodziny

 
Jest rozpoznawany na całym świecie, chociaż żył ponad 500 lat temu. Znany jest jako genialny astronom, ale był człowiekiem Renesansu, obdarzonym wieloma talentami. Mikołaj Kopernik – twórca heliocentrycznego modelu układu słonecznego, był też lekarzem czy ekonomistą  i dyplomatą. O fasadowej i mniej znanych twarzach Mikołaja Kopernika opowiada najnowszy projekt Roberta Grudnia „Astronom Mikołaj Kopernik”.
 
Koncert biograficzny, którego bohaterem jest genialny astronom zaprezentowany będzie w ramach XXVII Międzynarodowego Festiwalu Organowego  Lublin – Czuby 2023 w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie w dniu 12 lipca 2023 r., o godz.19.00. Motywem przewodnim jest obraz Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, jaki powstał z okazji 400. śmierci uczonego czyli w 1873 roku. Scenariusz napisała Anna Drela.
 
Projekt artystyczno – edukacyjny ukazuje Mikołaja Kopernika jako wybitnego uczonego, który łączył głęboką wiarę i religijność z racjonalnym poznawaniem świata. W tym także tkwi jego wielkość. Jednak miał także inne talenty i pasje, które potrafił wykorzystać dla dobra publicznego– wyjaśnia Robert Grudzień, twórca projektu.
Mikołaj Kopernik interesował się też upływem czasu, tworzył zegary. I … był mistrzem wykorzystania danego mu czasu na ziemi, skoro mimo tak wielu obowiązków, bo jako kanonik warmiński sprawował w życiu wiele wymagających urzędów, znajdował możliwość dla zgłębiania nauk.
 

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin
Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
 
Koncerty w ramach festiwalu Lublin-Czuby odbywają się w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie w każdą środę lipca i sierpnia 2023 r.
 
Serdecznie zapraszamy
 
Kustosz Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie
Ks. Tadeusz Pajurek
 
Dyrektor festiwalu
Robert Grudzień