konwencja-zglarska

Blisko 2000 żonglerów i akrobatów z całego świata przyjeżdża na Konwencję do Lublina

45. European Juggling Convention / 45. Europejska Konwencja Żonglerska
 29 lipca – 6 sierpnia 2023 r.

W tym roku miała być Irlandia: jednak to Lublin – po raz trzeci w historii będzie gospodarzem największego na świecie i najbardziej prestiżowego wydarzenia środowiska żonglerów amatorów, artystów nowego cyrku i artystów ulicy – Europejskiej Konwencji Żonglerskiej (EJC). Festiwal odbędzie się od 29 lipca do 6 sierpnia 2023 r. i stanie się częścią obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Gdy kumulacja problemów logistycznych sprawiła, że Irlandia musiała zrezygnować z organizacji EJC, Europejskie Stowarzyszenie Żonglerskie zwróciło się po ratunek do Lublina –  tylko tam, dzięki doświadczeniu Fundacji Sztukmistrze i otwartości miasta na sztukę cyrkową, realizacja konwencji w wyjątkowo krótkim czasie mogła się udać. Środowisko nowego cyrku jest w tym mieście silne, ma swoje festiwale i wierną publiczność. Dodatkowo Lublin w tym roku jest Europejską Stolicą Młodzieży, a cyrk to świetny sposób na odnalezienie swojego miejsca w świecie, rozwój i tworzenie sztuki.

To dla Lublina ogromne wyróżnienie, że największe, międzynarodowe święto Nowego Cyrku gościmy już po raz trzeci w naszym mieście, które w tym roku nosi zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży. Poprzednie lubelskie edycje odbywające się w latach 2012 i 2017 zostały okrzyknięte przez międzynarodową społeczność Nowego Cyrku jednymi z najlepszych w historii festiwalu. Jestem więc przekonany, że bogaty, dziewięciodniowy program tegorocznej  45. Europejskiej  Konwencji  Żonglerskiej dostarczy nam wszystkim niezapomnianych emocji, a energia i żywiołowość młodych artystów i artystek utrwalą wizerunek Lublina, jako miasta tworzonego dla młodzieży i przez młodzież – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Tegoroczna, 45. Europejska Konwencja Żonglerska oznacza dla naszych mieszkańców i  mieszkanek Lublina możliwość udziału w wielu wysokiej klasy spektaklach, a także emocjonujących występach ulicznych. Uwagę przyciągną na pewno pokazy ogniowe, igrzyska żonglerskie i oczywiście wielka parada kuglarska, która wypełni miasto radością i beztroską zabawą. Będzie to też czas wymiany doświadczeń, wzajemnego uczenia się i inspirujących spotkań mistrzów z początkującymi amatorami, co doskonale wpisuje się w obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

EJC 2023 jest nie tylko dla żonglerów – festiwal gromadzi również miłośników akrobatyki, hula-hoop, monocykli czy modelowania balonów. Wśród atrakcji czeka Open Stage, czyli wieczorne pokazy dla profesjonalistów i amatorów różnych cyrkowych dziedzin czy Otwarta Strefa Ogniowa, gdzie artyści profesjonalni i hobbystyczni mogą prezentować swoje roziskrzone pokazy. Podczas dziewięciodniowego festiwalu, który przyciągnie około 2000 artystów i fascynatów cyrku z całego świata, odbędą się także wydarzenia specjalne, takie jak spektakl galowy z udziałem gwiazd świata cyrku,

Warto podkreślić, że nie tylko artyści, ale w dużej mierze amatorzy biorą udział w Konwencji. Cyrk to sztuka, którą tworzy społeczność ludzi pozytywnie zakręconych, obieżyświatów, którzy przyjeżdżają tutaj, by pokazać swoje umiejętności, uczyć innych, nawiązać kontakty z ludźmi z całego świata lub po prostu doświadczyć czegoś nowego – mówi Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze.

Konwencja nie jest wydarzeniem komercyjnym. Środowisko cyrkowe współtworzy ją razem. Prowadzą dla siebie zajęcia, występują, a nawet przejmują część obowiązków porządkowych, by w ten sposób wesprzeć ideę i organizację EJC. Pierwsza z takich konwencji odbyła się w 1978 roku i było na niej tylko 11 uczestników i uczestniczek. Dziś to olbrzymie spotkanie ludzi z całego świata i wielu sztuk cyrkowych, które dawno wykroczyło poza żonglerkę. 

Cyrkowa parada i gala dla wszystkich, którzy kochają cyrk
Szczególnie ciekawe wydarzenia otwarte to kolorowa, cyrkowa parada, która przejdzie ulicami Lublina w sobotę, 5 sierpnia. Wezmą w niej udział wszyscy zgromadzeni na Konwencji, którzy przy tej okazji będą mogli pokazać jak barwne jest współczesne środowisko żonglerskie i to, które gromadzi idea nowego cyrku (znanego też jako cyrk współczesny). Bez zwierząt, za to z mnóstwem pomysłów.

Ci, którzy chcą zobaczyć coś zupełnie wyjątkowego, czyli najwybitniejsze pokazy umiejętności żonglerskich i akrobatycznych, powinni zaopatrzyć się w bilety na galę, która w formie widowiska w Centrum Spotkania Kultur pokaże piękno współczesnej sztuki cyrkowej. Bilety w otwartej sprzedaży będą dostępne na stronie EJC już wkrótce (ejc2023.org). Spektakl galowy grany będzie czterokrotnie. Dwa razy w piątek, a następnie dwukrotnie w sobotę. Takie spotkanie różnych światowych stylów nie zdarza się często i na pewno dostarczy mnóstwa emocji i zachwytu tym, którzy zdecydują się je zobaczyć. Na publiczności zasiądą obok siebie mieszkańcy, turyści i uczestnicy Konwencji.

Wszyscy są zaproszeni
Do udziału w wydarzeniach otwartych zachęcani są wszyscy mieszkańcy i odwiedzający miasto turyści. Warto sprawdzać na stronie EJC 2023 (ejc2023.org), które wydarzenia mają charakter otwarty, a na które warto z wyprzedzeniem kupić bilet. 

Konwencja to także świetna okazja dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z cyrkiem współczesnym. Festiwal otwiera swoje drzwi dla wszystkich, niezależnie od zainteresowań czy umiejętności. Dla osób spoza środowisk cyrkowych jest to doskonała okazja do zanurzenia się w świecie kreatywności, odkrywania nowych form sztuki i poznawania ludzi z wielu krajów.

Otwarte warsztaty i treningi, a także wieczorne pokazy ogniowe będą odbywały się na terenie parku Ludowego. Na bezpłatne spektakle organizatorzy zapraszają również do Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim, a w sobotę, 5 sierpnia, ulicami miasta przejdzie Wielka Parada Cyrkowa. 

Codzienne spektakle w ramach Open Stage i Special Stage prezentowane będą w hali Icemanii. Ponadto w CSK czekają nas wspaniałe monodramy. 

Dla mieszkańców Lublina przygotowaliśmy specjalny bilet lubelski. To bilet dzienny, umożliwiający mieszkańcom miasta dostęp do hal treningowych, specjalistycznych warsztatów, turniejów, spektakli i innych atrakcji. Przy odbiorze trzeba będzie przedstawić dowolny dokument potwierdzający ich zamieszkanie w Lublinie. Dzieci do 6-ego roku życia (muszą być pod opieką osoby dorosłej) wchodzą za darmo. Bilet obowiązuje od chwili zakupu do godziny 12:00 dnia następnego – mówi Joanna Reczek-Szwed.
W sprzedaży są także karnety festiwalowe czy bilety na spektakle galowe, a wszystkie szczegóły będą publikowane na stronie www.ejc2023.org.

Stolica światowej sztuki cyrkowej podczas Europejskiej Stolicy Młodzieży
Konwencja przyciąga uczestników z najróżniejszych zakątków świata, co czyni ją wydarzeniem o globalnym zasięgu. Spotkamy tutaj osoby reprezentujące kraje z całej Europy, w tym Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Włochy czy Hiszpanię, ale nie tylko. Przyjeżdżają do nas goście z Ameryki Północnej i Południowej, Azji, Afryki, a nawet Australii i Nowej Zelandii. Taka różnorodność pochodzenia uczestników i uczestniczek sprawia, że EJC staje się miejscem wymiany doświadczeń i kultur.


Europejska Konwencja Żonglerska (EJC) to największe na świecie i najbardziej prestiżowe wydarzenie środowiska żonglerów amatorów-hobbystów, artystów nowego cyrku i artystów ulicy. Pierwsze EJC odbyło się w 1978 roku. Na Konwencję przyjeżdżają tysiące artystów z całego świata. Konwencja to nie tylko występy, ale także możliwość wzięcia udziału w warsztatach. Podczas Konwencji odbywa się parada żonglerska, specjalne spektakle oraz uroczyste gale.
Więcej informacji na temat Europejskiej Konwencji Żonglerskiej znajduje się na stronie: https://ejc2023.org/ 


Lublin. Europejska Stolica Młodzieży 2023 
45. Europejska Konwencja Żonglerska jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Międzynarodowe jury uznało, że to właśnie Lublin będzie miał okazję zaprezentować Europie wartości ważne dla młodych, pokazać ich aktywności i skierować uwagę w swoich działaniach na młodzież. Tytuł ESM przyznawany jest przez Europejskie Forum Młodzieży na okres jednego roku. Więcej o Europejskiej Stolicy Młodzieży na youth.lublin.eu.


Fundacja Sztukmistrze
Fundacja Sztukmistrze to organizacja pozarządowa, która powstała w celu rozwoju i promocji sztuki Nowego Cyrku. Została założona w roku 2010, będąc kontynuacją wcześniejszych działań nieformalnej lubelskiej grupy Sztukmistrze. Realizujemy projekty pedagogiczne, artystyczne, a także spotkania środowiskowe.

Partnerzy
Europejskie Stowarzyszenie Żonglerskie
Miasto Lublin
Centrum Kultury w Lublinie
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji “Bystrzyca” w Lublinie
Targi Lublin
Another Side Of Light