Spoktanie Fundacja Banina plakat

Fundacja Banina
Co sztuka ma dziś do powiedzenia?
3 listopada 2022, godzina 18.30
ACKiM UMCS Chatka Żaka, mała sala widowiskowa
Wstęp wolny

 

Spotkanie z artystami Teatru Narodowego w Mińsku oraz Fundacji Banina o kryzysie uchodźczym, pracy nad spektaklem „Dworzec – rezygnacja” i widowni we wschodniej Polsce.

Sztuka, która nie jest oderwana od rzeczywistości, nie boi się zabierać głosu – o czym może chcieć dziś mówić? Problemowi przyjrzymy się w czasie spotkania z Żenią Adamenko i Dmitrym Tsishko – Kupałowcami z Teatru Narodowego w Mińsku – oraz Karoliną Kaliszuk, prezeską Fundacji Banina, koordynatorką projektu „Produkcja i eksploatacja spektaklu plenerowego „Dworzec – rezygnacja”. Opowiedzą o idei spektaklu jako narzędziu rozmowy w społeczeństwie, o kryzysie uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej oraz o tym, jak pracownicy kultury i administracji mogą utrudniać działania we wschodniej Polsce. 

Spektakl „Dworzec – rezygnacja” skupia się na zaprezentowaniu poprzez sztukę problemów dotyczących uchodźców_czyń, migrantów_tek, w szczególności losu i historii tych, którzy próbują przedostać się do Polski. W czasie pandemii, a szczególnie w ostatnich miesiącach problem stał się realny i widoczny na tyle, by zająć nagłówki internetowych portali na dłużej, niż jeden dzień. Co jednak wiemy na ten temat? Poprzez dyskusję poruszymy ten problem, odnosząc się do tego, w jaki sposób sztuka może komentować rzeczywistość.

 

Więcej informacji można znaleźć na wydarzeniu na Facebooku: https://fb.me/e/2YUhhUR0S

Projekt „Produkcja i eksploatacja spektaklu plenerowego „Dworzec-rezygnacja”” finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Realizowany jest przez Fundację Banina w partnerstwie z Centrum Kultury w Lublinie oraz przy współpracy merytorycznej Natalii Gebert z Fundacji Inicjatywa Dom Otwarty, Aleksandry Chrzanowskiej ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej oraz Sanjara Hoshimi – Tadżyka mieszkającego w Polsce.
Spotkanie jest współorganizowane we współpracy z Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.