Chassemi_Tyle-tanca

YOUth can DANCE! – Święto Lubelskich Tancerzy

 20-27 kwietnia 2023 r.

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Tańca będą przebiegały
pod znakiem Europejskiej Stolicy Młodzieży!

Młodzi lubelscy tancerze zgromadzeni w licznych zespołach, grupach, klubach oraz oddający się swojej pasji indywidualnie, zapraszają do tanecznego świętowania wszystkich mieszkańców Lublina! W programie: pokazy, warsztaty, lekcje tańca, filmy, wspólne tańce i niespodzianki. Bądźcie z nami w tych dniach.

Taniec to młodość, młodość to taniec!

HARMONOGRAM WYDARZEŃ:

20 kwietnia (czwartek)

  • godz. 19:00 – „Żywioły” Balet Opery Wrocławskiej / Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur

21 kwietnia (piątek)

  • godz. 20:30 – „Martha & Niki”- pokaz kina tańca / Wirydarz CK / wstęp wolny

22 kwietnia (sobota)

  • godz. 14:00 – Let’s DANCE – wideo-spotkanie z pedagogami i ekspertami tańca / Sale prób nr 5 i 6 CK / wstęp wolny
  • godz. 15:00 – Zajęcia otwarte Zakładu Tańca Akademii Muzycznej w Katowicach / Sala prób nr 4 CK / wstęp wolny/zapisy
  • godz. 18:00 – „Danswer” spektakl improwizowany / Sala Widowiskowa CK / wstęp wolny

23 kwietnia (niedziela)

  • od godz. 12:00 – Taniec na placu Litewskim – prezentacja lubelskich zespołów tanecznych / Plac Litewski / wstęp wolny
  • godz. 18:00 – Wspólny potańc / Sala Widowiskowa CK

26 – 27 kwietnia (środa – czwartek)
Międzynarodowy Dzień Tańca w Chatce Żaka: w programie: „W (BEZ)ruchu” – wystawa fotografii; pokaz spektaklu „Granica”; performance taneczny „Obecność w ruchu”; prelekcja „Fotografia tańca i ruchu”, premiera projektu video pt. „Tabakiera” / przestrzenie ACKiM UMCS Chatka Żaka

Świętowanie rozpoczniemy od występu Baletu Opery Wrocławskiej w CSK. „Żywioły” to wieczór złożony z 7 oryginalnych kreacji, gdzie tancerze łączą siły z młodymi kompozytorami Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz wykonawcami nowych kompozycji – studentami i absolwentami tejże uczelni.

Zapraszamy też do Wirydarza na wieczorny seans filmu „Martha & Niki” o kobietach, które jako pierwsze zdobyły tytuł mistrzyń świata hip-hopu. Podczas tanecznego tygodnia nie zabraknie warsztatów. Na otwarte zajęcia Zakładu Tańca Akademii Muzycznej w Katowicach zaprasza tancerka i choreografka Agnieszka Bednarz-Tyran. Z kolei wybitni pedagodzy i artyści tańca, tacy jak Witold Jurewicz, Wojciech Mochniej czy Iwona Olszowska przekażą podczas wideo-spotkania swój „przepis na taniec”.

Zobaczymy też spektakl improwizowany w reżyserii Inny Aslamowej „Danswer”, który opiera się na tanecznej odpowiedzi (ang. „answer”) performerów na zewnętrzne impulsy: dźwięk, obraz wideo, słowo. Na zakończenie zapraszamy na plac Litewski, gdzie młodzi tancerze z Lublina zaprezentują swoje umiejętności podczas licznych występów, a wieczorem na wspólny potańc w Centrum Kultury w Lublinie!