Zdjęcie trzymanej przez kobietę mapy z narysowaną linią do spaceru Pomysłodawcami wydarzenia byli profesor Władysław Panas oraz Tomasz Pietrasiewicz. Tegoroczny spacer będzie częścią Zjazdu Lublinerów 2023.

Spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza

Wiadukt Poniatowskiego / kładka pieszo-rowerowa od ulicy Rogowskiego.

3 lipca 2023, godzina 19.00

Wstęp wolny!

Spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” odbędzie się w tym roku po raz dwudziesty pierwszy. Trasa spaceru to ponad 7 kilometrów marszu i około 15 minut głośnego czytania, wędrówka tworzy kolejną warstwę wiersza – wpisuje rzeczywiste miejsca i doznania w interpretację „Poematu”. 

Spacer rozpocznie się na Wiadukcie Poniatowskiego o godzinie 19:00. Podczas spaceru uczestnicy odwiedzą Muzeum Czechowicza przy ul. Złotej 3.

 

Pierwszy Spacer odbył się w setną rocznicę urodzin Poety – w 2003 roku.

Pomysłodawcami wydarzenia byli profesor Władysław Panas oraz Tomasz Pietrasiewicz. Tegoroczny spacer będzie częścią Zjazdu Lublinerów 2023.

 

„Poemat o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza powstał w 1934 roku. Wiemy o tym, bo w zachowanym rękopisie utworu, na stronie tytułowej tę właśnie datę napisał sam Czechowicz. Akcja „Poematu” dzieje się w lipcu, przy pełni księżyca, kiedy to w nocną wędrówkę po mieście zabiera nas tajemniczy przewodnik-wędrowiec. Wkracza on do Miasta od strony Górek Czechowskich, kieruje się ku nieistniejącemu dziś przedmieściu Wieniawa, odwiedza cmentarz przy ulicy Lipowej, dalej Krakowskim Przedmieściem podąża na Stare Miasto, a stamtąd na Zamek, do Kaplicy p.w. Świętej Trójcy. Potem schodzi w dół na nieistniejącą dziś ulicę Szeroką i krętymi uliczkami także nieistniejącej dzielnicy żydowskiej przez Kalinowszczyznę i Czwartek opuszcza rodzinne Miasto. Czytelnicy utworu są uczestnikami podróży w czasie do samego dzieciństwa Czechowicza i do miejsc, które były poecie szczególnie bliskie. 

 

 

Linki: 

Więcej informacji o wydarzeniu: 

https://teatrnn.pl/kalendarium/wydarzenia/spacer-trasa-poematu-o-miescie-lublinie-jozefa-czechowicza/ 

Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/2DIP7IwzQ 

Informacje dodatkowe o idei Spaceru trasą „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza: https://teatrnn.pl/kalendarium/wydarzenia/spacer-trasa-poematu-o-miescie-lublinie-jozefa-czechowicza/