odziez-chlodzaca

Odzież chłodząca – co powinno się o niej wiedzieć?

Wykonywanie wielu zawodów wiąże się z narażaniem pracownika na zagrożenie utraty zdrowia, a nawet życia. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, lecz jednym z najgroźniejszych szkodliwych czynników jest wysoka temperatura. To właśnie dlatego w wielu zawodach coraz powszechniej stosowana jest odzież chłodząca. Czym ona jest i kto powinien z niej korzystać?

Czym jest chłodząca odzież?

Od czego trzeba zacząć zdobywanie informacji na ten temat? Rzecz jasna podstawową kwestią jest dowiedzenie się, czym tego rodzaju odzież tak naprawdę jest. Jakie jest jej zadanie i z jakiego powodu jest ona tak ważna?
Odzieżą chłodzącą nazywane są te elementy garderoby, które są w stanie zapewnić komfort termiczny w niezwykle rozgrzanym otoczeniu. Długotrwała praca w miejscu, w którym temperatura powietrza przekracza 50 stopni Celsjusza, jest zwyczajnie niemożliwa. Poszczególne elementy odzieży, takie jak np. kamizelki chłodzące, są w stanie obniżyć odczuwalną temperaturę nawet o 15 stopni, w efekcie czego funkcjonowanie w takim środowisku staje się możliwe.

Kto powinien używać odzieży chłodzącej?

Odzież chłodząca ma naprawdę olbrzymie możliwości w zakresie poprawiania komfortu i bezpieczeństwa pracy. Powstaje teraz pytanie, kto powinien z niej korzystać w największym stopniu. Pracownicy których zawodów obowiązkowo powinni używać takiej odzieży?
Jak się okazuje, lista obszarów, gdzie pracownicy zmagają się z wysoką temperaturą, jest naprawdę długa. Wymienić tu trzeba przede wszystkim przemysł stalowy i chemiczny, rafinerie, platformy wiertnicze lub górnictwo. Wszędzie tam pracownicy mają styczność z wysoką temperaturą powietrza przez dłuższy czas, co może potencjalnie stanowić zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia.

Najważniejsze zalety kamizelek chłodzących

Odzież tego rodzaju to naprawdę potrzebny dodatek dla każdego pracownika, który w czasie swojej pracy zmaga się z wysoką temperaturą. Warto się jeszcze na sam koniec dowiedzieć, jakie konkretnie zalety przynosi stosowanie takiej odzieży. Co ona konkretnie daje?
Oczywiście podstawą jest możliwość uzyskania niższej temperatury skóry. Co jednak równie ważne, osiąga się dzięki temu komfort termiczny ciała, zmniejsza się w efekcie tego rytm pracy serca, dzięki czemu pracownik wolniej się męczy. Co więcej, nosząc taką odzież, pracownik jest lepiej skoncentrowany, a także szybciej się regeneruje. Wszystko to sprawia, że wykonuje swoje zadania lepiej, jest uważny i nie popełnia błędów, które mogłyby być potencjalnie niebezpieczne dla niego i pozostałych pracowników.