Sposoby na bezpieczne finanse na wakacjach

Wakacje to okres szczególny. Wyczekiwane od tygodni, a nawet miesięcy wczasy cieszą każdego. Z reguły nie możemy doczekać się licznych atrakcji, zmiany miejsca pobytu i ogólnego relaksu. Rozluźnienie – choć kojarzy się z pozytywnie – może sprawić, że stracimy czujność w zakresie tak ważnych kwestii, jak bezpieczeństwo naszych pieniędzy i dokumentów. Jak uważać na różne niebezpieczeństwa, na które jesteśmy narażeni już na etapie planowania wakacji i w ten sposób uniknąć zbędnych kosztów? Oto lista tematów, które warto wziąć sobie do serca, zanim wyruszymy w bliższe i dalsze podróże.


1. Rezerwacja miejsca pobytu

Pierwszym punktem każdych wakacji jest wybór miejsca, do którego planujemy się udać. O ile korzystamy z usług sprawdzonego biura podróży, nie mamy powodu do większych obaw. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w momencie, gdy postanowimy poszukać kwatery na własną rękę. W tym przypadku mogą na nas czekać przykre niespodzianki. Każdego roku media informują o klientach oszukanych przez ogłoszeniodawców tzw. ofert widmo, które nie istnieją. Nie przeszkadza im to jednak pobierać zaliczek od zainteresowanych i znikać z pieniędzmi.

Jak się przed tym ustrzec?

Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Jeśli podobne kwatery w danej lokalizacji kosztują od 300 do 500 zł za dobę dla rodziny, oferta rzędu 150-200 zł za podobny lokal powinna wzbudzić w nas czujność. Podejrzana będzie też konieczność wpłaty wysokiej zaliczki.

Poświęćmy również chwilę na przejrzenie strony internetowej ogłoszeniodawcy. Poszukajmy danych rejestrowych i opinii dotychczasowych klientów. Brak takich informacji powinien nas skłonić raczej do znalezienia innej kwatery. Lepiej dmuchać na zimne niż stracić np. 2000 zł zaliczki, zanim tak naprawdę rozpoczniemy urlop.


2. Unikaj darmowego Wi-Fi

Mimo że praktycznie każdy posiadacz smartfona ma w ramach oferty swojego operatora pakiet Internetu, część osób wciąż zwraca uwagę na to, czy w danym hotelu jest dostępne Wi-Fi. Brak kosztów może mieć jednak swoje skutki – bezpieczeństwo naszych danych jest obniżone. Specjaliści od cyberprzestępczości regularnie przypominają o tym, aby w miarę możliwości unikać korzystania z tzw. otwartych sieci Wi-Fi. Nigdy nie wiemy bowiem, kto ma do niej dostęp. Jeśli już natomiast korzystamy z takiej możliwości, ograniczmy się do przeglądania portali informacyjnych czy prognozy pogody, a unikajmy logowania do bankowości elektronicznej.


3. Chroń dokumenty i karty płatnicze

Na wakacjach – chociażby z racji pogody – ubieramy się zazwyczaj zupełnie inaczej niż na co dzień. Dlaczego więc na ten czas nie mielibyśmy zmienić sposobu przechowywania portfela? Przede wszystkim unikajmy noszenia dowodu osobistego i kart płatniczych razem. Możemy wyposażyć się w małą saszetkę na pasku, w której mamy zawsze dokument tożsamości, a karty zostawiać w hotelu. W dobie płatności mobilnych naszym portfelem może być telefon.

W razie utraty dokumentów lub kart płatniczych niezwłocznie powiadom swój bank. Z myślą o bezpieczeństwie klientów instytucja ma prawo do zastrzegania ukradzionych/zgubionych dokumentów bez względu na to, czy jesteśmy jej klientem.
4. Nie przekazuj nikomu swojego dowodu osobistego

Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać swojego dowodu osobistego bez opieki. Jeszcze kilka lat temu nagminne były praktyki, w których wypożyczalnie sprzętu żądały od klientów pozostawiania w punkcie wynajmu dowodu osobistego. Rodziło to ogromne niebezpieczeństwo użycia naszych danych np. do zaciągnięcia pożyczki bez naszej wiedzy. Prawo jasno stanowi, że poza nielicznymi wyjątkami nikt nie może wymagać od nas okazania dowodu osobistego, o pozostawianiu go gdziekolwiek nawet nie wspominając.


5. Zadbaj o telefon

Jeśli wcześniej nie zwracałeś na to uwagi, na czas wakacji zabezpiecz smartfon kodem PIN lub skorzystaj z opcji rozpoznawania odcisku palca, jeśli takową posiada Twój model. W razie kradzieży smartfon staje się bezużyteczny. W przypadku, gdy używasz telefonu jako portfela, również możesz spać spokojnie. Z reguły o wiele większą wartość niż sam telefon mają zgromadzone w nim dane, takie jak kontakty czy zdjęcia. Warto od czasu do czasu zrobić sobie tzw. kopię zapasową tego, co ważne np. na dysku wirtualnym. Dzięki temu w razie utraty telefonu nie stracimy ich bezpowrotnie.


6. Korzystaj ze skrytek i sejfów

Coraz więcej hoteli i ośrodków wczasowych oferuje gościom skrytki na cenniejsze rzeczy. Możemy do nich włożyć dokumenty i karty płatnicze. Jeśli poruszamy się głównie na trasie pensjonat – plaża czy pensjonat – górski szlak, nie musimy mieć przy sobie kompletu dokumentów.


7. Uważnie korzystaj z bankomatów

Oszuści doskonale zdają sobie sprawę, że pośpiech i tłum przed bankomatem są ich sprzymierzeńcem. Z tego powodu mogą próbować zainstalować na urządzeniu tzw. nakładki skanujące karty płatnicze, aby później próbować ściągnąć pieniądze z naszego konta. Zanim skorzystamy z urządzenia, należy je więc dokładnie obejrzeć. Każdy nienaturalnie wystający element powinien zwrócić naszą uwagę. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z wypłaty.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa możemy też ograniczyć dzienny limit wypłat z bankomatu np. do 500 zł. Na szczęście aktualnie większość spraw finansowych da się załatwić przez internet. Taką dyspozycję możemy zlecić nawet w trakcie urlopu poprzez aplikację mobilną banku.

Online możesz również zaciągnąć pożyczkę na wakacje, jeśli potrzebujesz dodatkowych środków. Szczegóły sprawdzisz pod adresem https://www.vivus.pl/pozyczki-na-rozne-okazje/pozyczka-na-wakacje


8. Miej przy sobie gotówkę i ustaw limity dla płatności

Chcąc uniknąć problemów z podjęciem pieniędzy z bankomatu – czy to w obawie o bezpieczeństwo, czy też zwyczajnie brak urządzenia w najbliższej okolicy – warto przed wyjazdem przygotować sobie trochę gotówki. 300-500 zł powinno dać nam pewien komfort na wypadek, gdyby jednak nie wszędzie była możliwa płatność kartą. Na szczęście coraz więcej punktów handlowych oraz gastronomicznych umożliwia dokonywanie płatności bezgotówkowo.


9. Płatności w kraju i za granicą

Zagraniczne płatności mogą nas kosztować znacznie więcej niż krajowe. Z tego powodu, jeśli wyjeżdżasz poza Polskę, pomyśl zawczasu o tym, aby wypłacić pieniądze przed rozpoczęciem wakacji. Warto wyposażyć się również w tzw. kartę wielowalutową do konta. Jeśli obok zwykłego, złotówkowego konta mamy rachunek w euro czy dolarach, odpada nam tzw. koszt przewalutowania podczas płatności. Bywa, że potrafi on sięgać nawet 5% kwoty transakcji.
10. Pomyśl o ubezpieczeniu turystycznym

Oprócz wyrobienia sobie tzw. karty EKUZ, która daje prawo do skorzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na terenie UE, warto pokusić się o wykupienie polisy turystycznej. Ceny takich ubezpieczeń zaczynają się od kilku złotych za dzień ochrony. Umowę możemy zawrzeć np. poprzez naszą bankowość elektroniczną. Dzięki takiej polisie możemy liczyć na pomoc w wielu sytuacjach losowych.


11. Nie pozostawiaj cennych rzeczy na widoku w samochodzie

Wakacyjny klimat sprawia, że o wiele częściej zapominamy o takich podstawowych sprawach jak to, aby nie pozostawiać cennych rzeczy w aucie. Pamiętajmy o tym, że nawet pusta torebka może skusić złodzieja do wybicia szyby. Jeśli nie chcemy nosić sprzętu elektronicznego ze sobą, schowajmy go do bagażnika.

Trzymając się tych kilku prostych zasad, można spędzić wakacje bez stresu i zachować w pamięci jedynie miłe wspomnienia.