lekarz

Gdzie szukać pomocy w nocy, weekend i święta

Nagłe pogorszenie stanu zdrowia, ból brzucha, gorączka w święta? Choroba nie wybiera. Dowiedz się, gdzie skorzystać z pomocy medycznej w czasie świąt, w nocy lub w weekend, kiedy Twój lekarz rodzinny nie przyjmuje.

W razie nagłej choroby lub pogorszenia stanu zdrowia możesz udać się po pomoc medyczną do dowolnego punktu, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nie potrzebujesz skierowania i wcześniejszej rezerwacji. Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego zostaniesz przyjęty w każdej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne od pracy i w święta możesz skorzystać, gdy:

  • nagle zachorujesz
  • nagle pogorszy się Twój stan zdrowia, ale nie masz objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia
  • zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy
  • obawiasz, że czekanie na otwarcie Twojej przychodni sprawi, że Twój stan zdrowia bardzo się pogorszy.

Pomoc jest realizowana poza godzinami pracy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), czyli w dni powszednie od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni wolne od pracy. Pomoc otrzymasz bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. W ramach nocnej i świątecznej pomocy medycznej otrzymasz poradę lekarską, zabiegi pielęgniarskie, np. zastrzyki. Jeżeli występują wskazania medyczne, lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie oraz E-recepty na potrzebne leki.

Uwaga!

W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie uzyskasz recepty na stałe leki w związku z chorobą przewlekłą ani zaświadczenia o stanie zdrowia.

Adresy miejsc nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

W województwie lubelskim jest 27 punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nie jest potrzebne skierowanie, ani wcześniejsza rezerwacja. Lista adresów i telefonów jest dostępna na stronie Lubelskiego Oddziału NFZ www.nfz-lublin.pl w zakładce Nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego pacjent będzie przyjęty w każdej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, do której się zgłosi. Bez względu na to, czy jesteśmy w swoim domu czy w gościach, wybieramy z listy placówkę, do której najwygodniej jest nam dotrzeć i tam jedziemy do lekarza – mówi Magdalena Musiatowicz z Zespołu Komunikacji Społeczneji Promocji Lubelskiego OW NFZ

Szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych) pomocy udzielają izby przyjęć oraz SOR. W takich przypadkach zostaniesz przyjęty bez skierowania. W województwie lubelskim jest 16 SOR-ów i 24 izby przyjęć. Wykaz wraz z adresami dostępny jest na stronie https://www.nfz-lublin.pl/

W przypadku SOR i izby przyjęć o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia. Personel medyczny, przeprowadzi tzw. triaż, czyli oceni Twój stan zdrowia. W pierwszej kolejności przyjmowani są pacjenci, których stan jest najcięższy. Z tego powodu czas oczekiwania na konsultację na SOR może być długi. Lekarze tam dyżurujący mogą skierować Cię wyłącznie na badania i konsultacje bezpośrednio związane z powodem Twojego zgłoszenia.

Pomoc medyczna w izbach przyjęć i szpitalnych oddziałach ratunkowych nie zastępuje wizyty
u lekarza rodzinnego, czy lekarza poradni specjalistycznej. Ma na celu diagnostykę i ustabilizowanie funkcji życiowych pacjenta. Następnie pacjent jest wypisywany albo przyjmowany na odpowiedni oddział szpitalny.

Ratownictwo medyczne – 112 lub 999

W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia zadzwoń pod numer 112 lub 999 i należy wezwać zespół ratownictwa medycznego.

Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia.

Wzywamy zespół ratownictwa medycznego, jeśli ktoś w naszym otoczeniu np. stracił przytomność, ma drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe oparzenia, uporczywe wymioty – zwłaszcza z domieszką krwi, odczuwa nasiloną duszność lub ostry ból brzucha.

Pierwsza pomoc w aplikacji mobilnej mojeIKP

Każdy może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie musiał udzielić pierwszej pomocy. W aplikacji mobilnej mojeIKP można znaleźć praktyczny przewodnik, który krok po kroku pokazuje jak prawidłowo wykonać czynności ratujące życie. Aplikacja jest bezpłatna. Wystarczy pobrać ją na telefon komórkowy. Co istotne, aby uruchomić pierwszą pomoc, nie trzeba logować się do aplikacji.