“Wałęsa ’80”  

Lecha Wałęsa w rozmowie z  Kamilem Dziubką i Januszem Schwertnerem

Premiera: 25 października 2023 r.

Lech Wałęsa. Jest symbolem. Ikoną znaną na całym świecie. Pierwszym prezydentem wolnej Polski. Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Jednym z tych, którzy poprowadzili Solidarność do zwycięstwa nad władzą ludową i do demokratyzacji kraju. Jednocześnie jest też zwykłym człowiekiem, charyzmatycznym, odważnym, bezczelnym i bezkompromisowym, ze swoimi walorami i słabościami. Mężem, ojcem, dziadkiem.

W tym roku przypadają 80. urodziny Lecha Wałęsy oraz 40. rocznica przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla.

Z tej okazji Lech Wałęsa jeszcze raz – jak sam mówi, już po raz ostatni – zabiera głos, opowiadając o trudnych czasach walki o nową Polskę w latach 80. i 90., a także o szansach, jakie stoją przed naszym krajem w przyszłości. W niezwykłej rozmowie z wielokrotnie nagradzanymi dziennikarzami, Kamilem Dziubką i Januszem Schwertnerem, pokazuje się od strony, od jakiej go jeszcze nie znamy. Opowiada o swoim życiu prywatnym, o śmierci syna Przemysława, o relacjach z najważniejszymi postaciami ze świata polityki i kulisach władzy. Ujawnia wciąż nieodkryte historie z początków Solidarności, z okresu stanu wojennego i formowania się pierwszego rządu w wolnej i demokratycznej Polsce.

Książka Wałęsa ’80 autorstwa Lecha Wałęsy, Kamila Dziubki i Janusza Schwertnera ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak już 25 października.

Z okazji zbliżających się uroczystości urodzinowych Prezydenta Wałęsy, w imieniu Fundacji “Instytut Lecha Wałęsy”, Wydawnictwa Znak oraz gospodarza spotkania Europejskiego Centrum Solidarności, pragnę zaprosić na konferencję prasową oraz spotkanie autorskie w związku z planowaną premierą książki.  

 

 Konferencja prasowa | 29.09 o godzinie 11.00

Biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku

Pl. Solidarności 1

 

 Spotkanie autorskie | 30.09 o godzinie 15.00

Biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku

Pl. Solidarności 1

 

W wydarzeniach udział wezmą Prezydent Lech Wałęsa, Bogdan Wałęsa, Kamil Dziubka, Janusz Schwertner. Oba spotkania poprowadzi Magdalena Rigamonti.

W trakcie spotkania będzie możliwość przedpremierowego nabycia książki Wałęsa ’80.