Okładka książki "teraz polski dizajn" Aleksandry Koperdy.

 “teraz polski dizajn”

 Aleksandra Koperda

Premiera:  8 listopada ’23 r.

 Poznaj cenionych na całym świecie polskich projektantów i tych, którzy właśnie ruszają na podbój zagranicznych rynków. Zachwyć się przedmiotami codziennego użytku – zarówno tymi produkowanymi przemysłowo, jak i unikatami z małych manufaktur. 

 Dizajn buduje nasz świat. Dizajn ułatwia nam codzienne życie, poprawia jego komfort lub działa zupełnie odwrotnie, frustruje, wpływa negatywnie na nas, na nasze otoczenie i relacje z innymi. Wszystko, co wokół nas, a czego nie stworzyła natura, jest zaprojektowane. A otacza nas niezliczona ilość i różnorodność przedmiotów. Nieustannie je produkujemy, nabywamy, konsumujemy. Nawiązujemy z nimi relacje, nadajemy im znaczenia, przypisujemy wartości. Przedmioty budują naszą tożsamość, ucieleśniają nasze wspomnienia, oczekiwania i ambicje, w naturalny sposób tworzą środowisko, w którym żyjemy. (fragment książki)

Dowiedz się:

    jak to się stało, że jedyny egzemplarz krzesła Pająk projektu Edmunda Homy przez kilkadziesiąt lat stał zapomniany w podtrójmiejskim domu byłego stolarza z fabryki;

    który król posiadał w swojej kolekcji 35 798 sztuk wyrobów z porcelany, twierdząc, że cierpi na „chorobę porcelanową”;

    dlaczego Eileen Gray, pierwsza dama dizajnu, umarła w zapomnieniu.

Zobacz, co się dzieje, gdy świat nieposkromionej wyobraźni spotyka rzeczywistość.

 Aleksandra Koperda – animatorka kultury, historyczka sztuki, dziennikarka, kuratorka, autorka książek o dizajnie Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie oraz Dizajn miejsc codziennych, od 2016 prowadzi „Hygge Blog”, gdzie opowiada o inspirujących ludziach – projektantach, dizajnerach, artystach, rzemieślnikach – i o wnętrzach, w których żyją.

O dizajnie pisze m.in. dla „Vogue’a” i „Architectural Digest”, mieszka w Krakowie.