Okładka książki "Eneida" Marilù Olivy.

“Eneida” Marilù Oliva

Premiera: 14 czerwca 2023 r.

Historia o miłości, zdradzie i rozpaczy 

Opowieść znana z Eneidy Wergiliusza, tym razem przedstawiona z zupełnie innej perspektywy.

W książce Marilù Olivy przeczytamy o silnej kobiecie, która została stłamszona w Eneidzie Wergiliusza: tam była to Dydona, królowa bez króla, która przeżywała tysiące nieszczęść, ale tutaj, w odświeżonej opowieści, czytamy odmienną wersję, widzianą oczami królowej i opowiadaną jej własnym głosem.

Widzimy ją oczami pięknej Wenus, która wykorzystuje wszystkie swoje talenty i zdolności, aby zdobyć to, czego chce, i chronić kogo chce. Dydona zostaje opisana również z perspektywy bezwzględnej Matki Bogów, Junony, przepełnionej wściekłością, zdanej na męża, który ma prawo robić, co chce, gdy ona nie ma nawet możliwości wypowiedzenia słowa.

Dydona podstępem podbiła ziemie na afrykańskim wybrzeżu. Zrobiła to dla swojego ludu, Fenicjan. Królowa bez króla założyła Kartaginę, otoczyła ją murami, nadała prawa. Osaczona przez chciwych plemiennych przywódców, zmęczona codziennymi dyplomatycznymi trudami, zaniepokojona przyszłością, czuje się samotna, zagubiona, niekochana. Pewnego dnia do brzegu przybijają statki cudzoziemców, którzy uciekli z płonącej Troi. Na czele wyprawy stoi Eneasz – bohater, o którego czynach słyszała pieśni…

Tak zaczyna się ta opowieść. Tym razem jednak pojawia się głos, którego nigdy nie słyszeliśmy. Głos Dydony, silnej kobiety, która przetrwała męczarnie, a jednak zabiła się z miłości. Tak przynajmniej głosi legenda.

Jaka jest kobieca wersja zdarzeń?

Jak wyglądał wyjazd Eneasza z Kartaginy i jego podróż na Półwysep Apeniński, która doprowadziła do założenia Rzymu?

Jaki wpływ na losy bohaterów miały dwie ambitne boginie?

HISTORIA, KTÓRA ODMIENIŁA LOSY ŚWIATA, NIEWYCZEPRANA MOC MITU I NIEBYWAŁA SIŁA KOBIET

W skrócie Eneida zawiera:

    Modny retelling dobrze znanego mitu

    Nowe spojrzenie z kobiecej perspektywy

    Najpiękniejszą w dziejach historię o miłości, zdradzie i rozpaczy 

Do tego książka została pięknie wydana, posiada złocony grzbiet i ozdobniki w środku – prezentuje się zjawiskowo!