Okładka książki Eugenii Kuzniecowej pt. "Drabina".

“Drabina” 

Eugenia Kuzniecowa

 Szanowni Państwo!

W środę 14 lutego odbyła się polska premiera Drabiny  Eugenii Kuzniecowej – ukraińskiej książki 2023 roku. Autorka pokazuje codzienne życie uchodźców z charakterystycznym dla siebie dystansem i ironią. Po raz kolejny udowadnia, że humor może być potężną bronią, a o rzeczach trudnych da się mówić bez patosu. Książka podbiła serca czytelników w Ukrainie, gdzie natychmiast stała się bestsellerem. W Polsce zachwyciła m.in. Dominikę Słowik, Olgę Drendę, Justynę Sobolewską i Wojciecha Szota.

 Eugenia Kuzniecowa wzrusza, bawi i irytuje, opowiadając w bezpretensjonalny, zwyczajny sposób o sprawach granicznych.

Olga Drenda , autorka Duchologii polskiej  i Słowa humoru

 Najlepsza książka na ciężkie czasy. Pozostawia czytelnika z nadzieją, którą potrafi dać dobra literatura.

Dominika Słowik , pisarka

Eugenia Kuzniecowa to świeży, zaskakujący głos literatury ukraińskiej. Jej nowa powieść o próbie ucieczki przed rodziną, wojną i własnym niedostosowaniem wyrasta z życia na dwóch krańcach Europy. 

 O KSIĄŻCE:

Introwertyczny Tolik zawsze marzył o własnym domu w Hiszpanii. Kiedy jego marzenie się spełniło i usiadł w wygodnym fotelu, w Ukrainie wybuchła wojna. U progu pojawiła się matka z jego siostrą i jej przyjaciółką, wujem, cioteczną babką, dwoma kotami i hałaśliwym psem. Wyśniona oaza spokoju do złudzenia zaczęła przypominać jego dom rodzinny nieopodal Winnicy. W fontannie, na tonie nawozu, cioteczna babka posadziła pomidory, wujek uzależnił się od flippera, matka nie przestaje dopytywać o narzeczoną.  A Tolik, by nie oszaleć, wchodzi do swojego pokoju przez balkon, po drabinie. Taka sytuacja nie może trwać wiecznie.

Eugenia Kuzniecowa z pazurem opowiada o zagmatwanych relacjach rodzinnych, nieoczywistych emocjach i życiu w cieniu wojny. Drabina to napisana z humorem, urzekająca, wielowarstwowa opowieść o sile rodzinnych więzi, niespodziewanej miłości i o tym, że największe niespodzianki potrafimy sprawiać sami sobie.