otyłość

Wzrost i waga to ważne dane zdrowotne

 

  • Pomiar wzrostu i wagi pacjenta jest ważny dla lekarza, ponieważ pozwala ocenić ryzyko występowania chorób, takich jak otyłość czy choroby układu krążenia.

  • Taka wiedza jest kluczowa także z perspektywy zdrowia publicznego, bo te informacje dostarczają wiedzy o skali problemu nadwagi i otyłości w Polsce.

  • Placówki POZ od 2020 r. mają obowiązek raportowania tych danych do NFZ. Mówi o tym wprost rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Pacjent, który przyjdzie na wizytę do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, na pierwszej wizycie w danym roku kalendarzowym będzie zważony i zmierzony. Konieczność wykonania takich pomiarów wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia, ale także z rekomendacji Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Specjaliści zalecają regularne ważenie pacjentów w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej, jako element profilaktyki choroby otyłościowej w Polsce.

W województwie lubelskim jest ponad 1 milion 800 tysięcy pacjentów, którzy są zapisani do przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej – mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W tym jest niemal półtora miliona dorosłych i prawie 350 tysięcy dzieci. Właśnie w poradniach POZ pacjent najczęściej ma kontakt lekarzem i generalnie z systemem opieki zdrowotnej – dodaje dyrektor Piróg.

Dane na temat skali problemu nadwagi i otyłości przekazywane przez POZ są ważną informacją na temat zdrowia ubezpieczonych. Umożliwiają także szacowanie kosztów, ponoszonych w związku z leczeniem chorób związanych z nadwagą i otyłością.

W 2024 r. Fundusz wydał raport: NFZ o zdrowiu. Otyłość i jej konsekwencje. W dokumencie czytamy m.in., że w 2023 r. wartość refundacji leczenia chorób, które są głównymi konsekwencjami otyłości, wyniosła 6,6 mld zł.

Nie ma wątpliwości, że nadwaga i choroba otyłościowa są jednymi z głównych wyzwań polityki zdrowotnej w Polsce. Dane, które już mamy są bardzo niepokojące. Wskazują, że 35% spośród analizowanych pacjentów ma nadwagę, a 28% choruje na otyłość. W województwie lubelskim tylko 36% mieszkańców nie ma nadwagi ani otyłości – mówi dyrektor Piróg. Regularne i miarodajne dane na temat wagi pacjentów, przekazywane przez POZ, mogą być podstawą do podejmowania działań systemowych w zapobieganiu i leczeniu chorób związanych z nadmierną masą ciała – dodaje dyrektor Piróg.