Miasto Movie w maju

Wiosną bardziej zwracamy uwagę na naturę – w końcu właśnie wtedy wszystko budzi się do życia. To czas, kiedy możemy podziwiać zarówno piękno przyrody, jak i skutki ingerencji człowieka na naszą planetę. Na ten problem od lat zwracają uwagę także reżyserzy i reżyserki. W filmowym cyklu Miasto movie, który wiosną odbywa się pod hasłem #Miasto ekologii, będzie można obejrzeć „Kobieta idzie na wojnę”, „Pokot”, „Chiński syndrom” i „Rzekę życia”.

Wiosenna odsłona cyklu Miasto movie skupi się na tematach związanych z pojęciami ekologii, ochrony przyrody oraz zagrożeń i konsekwencji płynących ze zmian klimatycznych, jakie zachodzą we współczesnym świecie. Natura, jej złożoność i różnorodność od lat stanowią ważny obszar zainteresowań filmowców i filmowczyń. Z jednej strony reżyserzy i reżyserki starają się uchwycić jej piękno, z drugiej pokazują potęgę i siłę natury, w zderzeniu z którą człowiek zwykle jest bez szans. Filmowa ekologia to oczywiście bogaty katalog kina dokumentalnego. Często są to ważne projekcje interwencyjne, zwracające uwagę widza i widzki na aktualne problemy naszej planety. Wątki ekologiczne lub przyrodnicze odnajdziemy też bez trudu w kinie fabularnym, a nawet animowanym. W naszym cyklu postaramy się  zaprezentować szeroką gamę produkcji zarówno w bezpośredni sposób dotykających tematu, jak i tych luźniej traktujących zagadnienia przyrodnicze. – opowiada Rafał Chwała z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Kiedy: w każdą środę, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny

Program na maj 2024:

  • 8 maja 2024, godz. 19.00 – „Pieśni ziemi”, reż. Margreth Olin, czas 90’, 2023 r.

  • 15 maja 2024, godz. 19.00 – „Erin Brockovich”, reż. Steven Soderbergh czas 130’, 2000 r.

  • 22 maja 2024, godz. 19.00 – „Nie na miejscu”, reż. Nikolaus Geyrhalter, czas 100’, 2022 r.

  • 29 maja 2024, godz. 19.00 – „WALL-E”, reż. Andrew Stanton, czas 98’, 2008 r.

chce_do_norwegii_hd

Miasto movie
“Pieśń ziemi

Kiedy:    8 maja  2024, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa
Wstęp wolny

Najnowszy dokument w reżyserii Margreth Olin to przepiękna opowieść o poszukiwaniu symbiozy pomiędzy światem ludzi a majestatyczną przyrodą, ale także wyprawa tropem rodzinnych historii artystki. Pochodząca z północnych rejonów Norwegii reżyserka wraca po latach z kamerą w rodzinne strony. Na miejscu stara się uchwycić w swoich kadrach odpowiedź na pytanie, co to w zasadzie znaczy być połączonym z naturą? “Pieśni ziemi” zachwycają obrazem, jak i sposobem narracji, nie bez powodu stając się norweskim kandydatem do Oscara i jednym z wydarzeń europejskiej kinematografii minionego sezonu.

 Miasto movie
“Erin Brockovich”

Kiedy:   15 maja 2024, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa
Wstęp wolny

Za kamerą tego społecznego dramatu stanął mistrz Steven Soderbergh, a w obsadzie świetnie sprawdzają się m.in. Albert Finney czy Aaron Eckhart. Cały film niesie jednak przede wszystkim wybitna, nagrodzona za swoją kreację Oscarem, Julia Roberts. Wciela się ona w tytułową bohaterkę, samotną matkę, która jako jedyna podejmuje nierówną walkę z potężną korporacją. Erin pracuje jako asystentka w małej kancelarii adwokackiej i ledwo wiąże koniec z końcem. W pewnej chwili, porządkując akta, natrafia na dowody, z których jasno wynika, iż globalny koncern zatruł wodę w małym miasteczku, w konsekwencji czego cała społeczność zaczęła chorować. Od tej pory zacznie się sądowa batalia o odszkodowanie, a co ważniejsze o sprawiedliwość.

nie_na_miejscu_hd

  Miasto movie
“Nie na miejscu

Kiedy: 22 maja 2024, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa

Wstęp wolny

Austriacki dokumentalista Nikolaus Geyrhalter podejmuje się tu jednego z najbardziej problematycznych tematów we współczesnej ekologii, a mianowicie odpadów ogarniających coraz większą powierzchnię naszej planety. Śmieci są już w zasadzie wszędzie, a degradacja świata przyrody, za którą jesteśmy odpowiedzialni jako ludzie, postępuje w ostatnich latach w tempie zastraszającym. Reżyser podróżuje z kamerą w wiele unikalnych rejonów świata, starając się pokazać jak obecni tam mieszkańcy radzą sobie z problemem śmieci. Wraz z nim odwiedzamy tak różne miejsca jak rajskie, tropikalne plaże, bogate, alpejskie kurorty, a nawet legendarny festiwal Burning Man na środku pustyni w Nevadzie.

  Miasto movie
“WALL-E

Kiedy:  29 maja  2024, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa

Wstęp wolny

Kultowa już obecnie, nagrodzona Oscarem produkcja ze studia Pixar, słusznie uznawana za jeden z najlepszych filmów animowanych w historii kina. Tytułowy WALL.E to mały, sympatyczny robot, którego misją jest posprzątanie Ziemi z wszelkich odpadów pozostawionych przez ludzi. Ludzkość już dawno opuściła planetę, przenosząc się gdzieś w kosmos. Zostały po nas jedynie góry śmieci, które biedny, samotny bohater nieustannie stara się porządkować. Jego los odmienia się w chwili, gdy na Ziemi pojawia się EVE – supernowoczesna, żeńska wersja robota. EVE ma też swoją misję do wykonania, nie spodziewa się jednak, iż spotka na swej drodze WALL.E’ego. Mądre, zabawne oraz chwilami bardzo wzruszające kino dla całej rodziny, z ekologicznym przesłaniem.