Europejski Tydzień Mobilności 2023

16-22 WRZEŚNIA 2023

Hasło: Przesiadaj się i jedź

Europejski Tydzień Mobilności jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania. Kampania ETM trwa od 16 do 22 września każdego roku. Jej zadaniem jest promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach, który wspomoże zmiany zachowań mobilnościowych mieszkańców.

W tym roku kampania ma zmotywować wszystkich byłych i przyszłych uczestników do przyłączenia się do 22. edycji ETM. Miasta i gminy zachęca się do podtrzymania dynamiki procesów zaobserwowanych w ubiegłym roku, takich jak zwiększona aktywna mobilność oraz korzystanie z mobilności niskoemisyjnej lub bezemisyjnej. Ludzie są natomiast mobilizowani do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a także do tego, by wybierając środek transportu, dbać o środowisko i zdrowie innych.

Szczegółowy program obchodów

17 września 2023 r. (niedziela)

 • Piknik komunikacyjny – „Promocja transportu bezemisyjnego w celu ograniczenia emisji liniowej w komunikacji miejskiej w Lublinie”. Prezentacja pojazdów komunikacji miejskiej (w tym najnowszego autobusu wodorowego marki Solaris Urbino 12 hydrogen i autobusów elektrycznych marki Solaris Urbino 12 i 18 electric, pojazdy zabytkowe, trolejbusy), warsztaty i zabawy dla dzieci, strefa medyczna w tym pierwsza pomoc, punkt poboru krwi oraz lekcje edukacyjne i konkursy z nagrodami – to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowaliśmy dla pasażerów lubelskiej komunikacji miejskiej i mieszkańców Lublina. Piknik odbędzie się w niedzielę, 17 września 2023 r. na Placu Zamkowym w godz. 12.00-18.00. Tego dnia Plac Zamkowy zamieni się w mini-zajezdnię, stanie się też centrum rozrywki i zabawy dla dzieci. Wydarzenie będzie doskonałą okazją do świętowania z trolejbusami ich 70-lecia, które obchodziliśmy w lipcu tego roku. Najmłodsi uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w licznych animacjach i warsztatach. Dodatkowo będzie można zrobić coś dla drugiego – na placu Zamkowym stanie mobilny punkt poboru krwi, gdzie będzie można honorowo oddać krew. Teren zamieni się w strefę medyczną, gdzie będzie można przejść szybki kurs pierwszej pomocy, przeprowadzić analizę swojego ciała czy poddać się diagnostyce chorób (pomiar cukru, ciśnienia itp.)

W programie:

 • prezentacja pojazdów komunikacji miejskiej – autobus wodorowy, elektryczny, trolejbusy, pojazdy zabytkowe
 • strefa animacji i edukacji dla dzieci
 • występ Pop Rockowej formacji Pozytywvni
 • Fundacja Sztukmistrze – blok animacji i warsztatów cyrkowych Miasteczko Cyrkowych Inspiracji pokaz żonglerki i akrobacji na scenie
 • strefa medyczna, a w niej szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, możliwość oddania krwi, diagnostyka chorób, porady dietetyczne i wiele innych
 • liczne konkursy z ciekawymi nagrodami
 • warsztaty
 • kącik dla najmłodszych
 • gry i zabawy dla dzieci
 • punkt informacyjno – promocyjny systemu biletu elektronicznego Lubika
 • bezpłatne przejazdu autobusem Gutek i Ikraus

Piknik rodzinny objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin.Na czas trwania pikniku tj. od 16 września br., plac Zamkowy będzie zamknięty dla ruchu drogowego. Piknik dofinansowano ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Lublinie z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

18 września 2023 r. (poniedziałek)

 • Lekcje edukacyjne w Świdniku Przed trolejbusem ustawionym w pobliżu jednej ze szkół w Świdniku, ZTM razem z MPK prowadzić będzie atrakcyjne lekcje edukacyjne z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej dla grup dzieci.

19 września 2023 r. (wtorek)

 • 19 września 2023 r. w godz. 08.30-14.30 odbędą się lekcje pod hasłem „Bezpieczny pasażer”, czyli pogadanki z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej oraz ruchu drogowego, rowerowego. Jest to kontynuacja akcji, która organizowana jest w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności.
 • przed trolejbusem ustawionym w pobliżu Miasteczka Ruchu Drogowego przy Al. Zygmuntowskich w Lublinie, ZTM razem z MPK prowadzić będzie atrakcyjne lekcje edukacyjne z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej,
 • policjanci z Wydział Ruchu Drogowego KMP w Lublinie, przeprowadzą, w ramach akcji profilaktycznej, zajęcia teoretyczne i praktyczne w zakresie edukacji rowerowej, głównie bezpiecznego poruszania się po drogach na rowerze.

Organizator: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji “Bystrzyca” w Lublinie, Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie i Komenda Miejska Policji w Lublinie

Zapisy: START 11 września godz. 8.00. Na zajęcia w ramach akcji „Bezpieczny Pasażer” obowiązują zapisy pod nr tel. 724 990 003 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00. Ilość grup jest organiczna, decyduje kolejność zgłoszeń. W celu uczestnictwa niezbędne jest wypełnienie i dostarczenie w dniu lekcji klauzuli RODO.

21 września 2023 r. (czwartek)

 • 8:00-15:00 – Punkt konsultacyjno-informacyjny ZTM w Lublinie (udzielanie informacji, promocja Systemu Lubika sprawy różne) pl. Łokietka obok Ratusza

22 września 2023 r. (piątek) Dzień bez samochodu

 


Bezpłatne przejazdy

Zgodnie z obowiązującą Uchwałą Rady Miasta Lublin podczas „Dnia bez Samochodu” obowiązują bezpłatne przejazdy za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego auta. W środę, 22 września ważny dowód rejestracyjny uprawnia do bezpłatnego przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie.


źródło:lublin.eu