droga-objazdowa

Z czego wykonać drogę tymczasową na placu budowy?

Droga tymczasowa to ciąg komunikacyjny tworzony i wykorzystywany zwykle do realizacji inwestycji budowlanych. Do jego wykonania używa się różnego rodzaju płyt bądź kruszyw. Rodzaj zastosowanego materiału w istotny sposób wpływa na trwałość drogi tymczasowej, czas oraz koszty jej wykonania.

 

W jaki sposób i z czego wykonać drogę tymczasową

Drogi tymczasowe na placach budowy mają umożliwiać dojazd ciężkiego sprzętu, a także ułatwiać dostarczanie materiałów wykorzystywanych podczas realizacji inwestycji. Zaleca się, aby na plac budowy prowadziły dwie różne drogi. Dzięki temu można stworzyć trakt wjazdowy oraz wyjazdowy, co znacząco upłynnia ruch. Takie rozwiązanie pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia kolizji. W przypadku niewielkich prac budowlanych do wykonania drogi tymczasowej można użyć kruszywa lub żwiru. W przypadku większych inwestycji, takich jak budowa farm wiatrowych, bądź fotowoltaicznych lepiej sprawdzą się płyty betonowe i aluminiowe oraz maty Tufftrak.

Drogi tymczasowe z płyt aluminiowych

Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest budowa drogi tymczasowej z płyt betonowych. Podstawową zaletą betonu jest jego wytrzymałość i trwałość oraz niski koszt wytworzenia. Materiał ten ma jednak jedną istotą wadę, a mianowicie ogromny ciężar. To on sprawia, że budowa drogi przebiega wolno i wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, co w istotny sposób podnosi koszty inwestycji.

Skuteczną alternatywą dla betonu są płyty aluminiowe, które wyróżniają się trwałością i wytrzymałością, a także niską wagą. Niewielki ciężar ułatwia transportowanie modułów, ich montaż oraz demontaż. Prawidłowo wykonana droga tymczasowa z płyt aluminiowych charakteryzuje się sprężystością oraz dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, także te chemiczne oraz ścieralne. Co istotne, materiał ten nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne, a zdemontowane płyty nie deformują gruntu.

Maty Tufftrak i ich charakterystyka

Ciekawym i innowacyjnym materiałem wykorzystywanym do budowy dróg tymczasowych są płyty kompozytowe typu Tufftrak. Do ich stworzenia wykorzystuje się ultra wytrzymały polietylen. To tworzywo sztuczne, które wyróżnia się lekkością i znakomitą wytrzymałością. Płyty są neutralne chemicznie i całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego. Mogą być poddawane obciążeniom sięgającym nawet 150 ton. Świetnie sprawdzają się w dużych przedsięwzięciach infrastrukturalnych przy znacznym natężeniu ruchu ciężkich maszyn budowlanych. Dobrej jakości płyty typu Tuffrak, takie jak te dostarczane przez firmę Lion’s Heart wyróżniają się porowatą powierzchnią, która wpływa po zwiększenie przyczepności ciężkiego sprzętu do podłoża, co zmniejsza ryzyko wystąpienia niekontrolowanego uślizgu.

Podsumowanie

Tworzenie dróg tymczasowych wymaga dobrego planowania i zastosowania odpowiednich materiałów. Inwestorzy coraz częściej sięgają po płyty aluminiowe oraz maty Tufftrak, które są wytrzymałe, tanie w eksploatacji oraz bezpieczne dla środowiska naturalnego. Korzystanie z nich pozwala obniżyć koszty i skrócić czas budowy dróg tymczasowych.