Q Service Castrol - 1

W jaki sposób system ADAS dba o bezpieczną podróż?

W dobie coraz bardziej zaawansowanych technologicznie pojazdów, ich producenci wprowadzają kolejne rozwiązania, które gwarantują komfort i bezpieczeństwo podróży. Jednym z nich są systemy wspomagania jazdy ADAS, aktywnie wspierające kierowcę podczas prowadzenia auta. Eksperci sieci Q Service Castrol wyjaśniają, jakie mechanizmy systemów bezpieczeństwa wymagają właściwej kalibracji i dlaczego nie warto tego bagatelizować.

Systemy ADAS mają na celu zminimalizowanie ryzyka wypadków oraz poprawę bezpieczeństwa na drodze. Dzięki nim, zwiększa się również komfort jazdy. Eksperci sieci serwisowej Q Service Castrol zwracają uwagę na funkcjonalności, które wyznaczają nowy standard bezpieczeństwa na polskich drogach.

Jak to działa?

Systemy wspomagania prowadzenia ADAS (z ang. Advanced Driver Assistance Systems) to nic innego jak zestaw funkcji, który ma na celu usprawnienie prowadzenia samochodu oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. W zależności od konkretnego modelu auta, korygują zachowanie pojazdu. W taki sposób działa system awaryjnego hamowania czy asystent utrzymania pasa ruchu. ADAS ostrzega także kierowcę przed zagrożeniami na drodze – taką funkcję pełni m.in. system rozpoznawania znaków drogowych czy śledzenia uwagi kierowcy.

Wbudowane mechanizmy, w zależności od producenta pojazdu, stopnia zaawansowania oraz dostępnych funkcji, składają się z czujników i kamer. Te potrzebne są do optymalizacji systemów auta i komunikacji ze sterownikami. Umieszcza się je głównie na przedniej i tylnej szybie pojazdu, co pozwala na bezpieczną jazdę. Czujniki wykrywają zbliżający się obiekt (np. inny pojazd), natychmiast informując o tym kierowcę, a w razie potrzeby system wysyła do niego ostrzeżenie. Ponadto, w niektórych pojazdach montowane są kamery 360 stopni, które ułatwiają podgląd przestrzeni wokół auta.

Czujniki umieszczone na karoserii samochodu są kluczowym elementem systemów ADAS. Pozwalają dokładnie wykrywać przeszkody znajdujące się w pobliżu auta, są również częścią systemu awaryjnego hamowania, aktywnego tempomatu oraz systemu ostrzegania o kolizji.

Dlaczego kalibracja jest tak ważna?

Kalibracja kamer ADAS w pojeździe bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo kierowcy oraz pozostałych uczestników ruchu. Niepoprawnie skalibrowane urządzenia mogą dostarczać nieprawidłowych i błędnych informacji. W sytuacji, gdy np. niepoprawnie skalibrowana została kamera monitorująca martwe pole, nie wykrywa ona obiektów znajdujących się poza jej polem widzenia, co może skutkować kolizją z innym pojazdem.

W przypadku niepoprawnie wykonanej kalibracji kamery systemu ostrzegania przed kolizjami, pojazdy znajdujące się na drodze nie są przez nią wykrywane. Kierowca w takiej sytuacji nie zostanie powiadomiony przed możliwym zderzeniem.

Kalibracja urządzeń w samochodzie daje pewność, że dane dostarczane do kierowcy są dokładne i poprawne, co zwiększa w dużym stopniu bezpieczeństwo zarówno kierującego, jak i innych użytkowników dróg.

Komfort i wygoda podróżowania

Systemy ADAS nie tylko poprawiają bezpieczeństwo, ale także znacząco wpływają na komfort podróżowania. Adaptacyjny tempomat i asystent utrzymania pasa ruchu pozwalają na płynne utrzymywanie prędkości oraz stabilną jazdę na jednym pasie, co przekłada się na mniejszy poziom stresu i zmęczenia kierowcy. Dzięki tym funkcjom, podróż staje się przyjemniejsza, a uwaga kierującego skupia się na istotnych aspektach jazdy.

– Q Service Castrol, jako jeden z liderów w branży motoryzacyjnej, aktywnie wspiera rozwój technologii ADAS, które odgrywają kluczową rolę w poprawie bezpieczeństwa na drogach. Warsztaty posiadają niezbędne wyposażenie do wykonania kalibracji kamer oraz innych urządzeń, które są kluczowe przy prawidłowym funkcjonowaniu systemu. W ten sposób chcemy zapewnić jeszcze większy komfort i bezpieczeństwo podróży. Systemy bezpieczeństwa stanowią nieocenione wsparcie kierowcy dla bezpiecznej jazdy na co dzień – podsumowuje Marta Ciesielska, kierownik sieci serwisowych w Q Service Castrol.