lublin3

 Turyści coraz częściej odwiedzają nasze miasto!

 w 2022 r Lublin odwiedziło ok 600 tys. osób

Miasto podsumowało sezon turystyczny 2022. W tym roku okazał się on rekordowy pod względem liczby turystów i osób odwiedzających. Od początku lipca do końca września do Lublina przyjechało blisko 300 tys. podróżnych z Polski.

– Po dwóch latach ograniczeń spowodowanych pandemią, do przestrzeni Lublina powróciły wielkie festiwale plenerowe oraz wydarzenia kulturalne, a do hal i na stadiony rozgrywki z udziałem publiczności. To wszystko znajduje odzwierciedlenie w ruchu turystów. Tegoroczny sezon turystyczny wyraźnie pokazał, że nasze miasto jest coraz bardziej popularnym kierunkiem podróży, przede wszystkim wśród młodych osób. Bardzo cieszy nas ten trend, szczególnie w perspektywie nadchodzących wydarzeń Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Od początku 2022 roku do naszego Miasta przyjechało już ponad 600 tys. osób. Jest to znaczący wzrost w porównaniu z 2021 r., kiedy to do Lublina w ciągu całego roku przyjechało ok. 334 tys. podróżnych z kraju.

Dane obrazujące ruch turystyczny pokazują, że od lipca do września w Lublinie gościło niemal 140 tys. odwiedzających (czyli spędzających w naszym mieście jeden dzień) oraz ponad 148 tys. turystów (czyli osób, które skorzystały z noclegów). Najliczniejszą grupę stanowili podróżni pozostający w Lublinie 2 dni (20% wszystkich turystów). Natomiast od 3 do 5 dni spędziło w naszym mieście 18% przyjezdnych z Polski, zaś od 5 do 7 dni – 10%.

W sezonie letnim Miasto Lublin najchętniej odwiedzali mieszkańcy województwa lubelskiego (41% wszystkich podróżnych) i mazowieckiego (35%). Na kolejnych miejscach znaleźli się goście z województw: małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Miejsca, które zwiedzano najchętniej to: Zamek Lubelski, Plac Litewski, Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto. Jeśli chodzi o strukturę wiekową, to niezmiennie największą popularnością nasze miasto cieszyło się wśród młodych osób. Najliczniejszą grupę stanowili turyści między 21. a 25. rokiem życia (28% wszystkich przyjezdnych).

Zebrane dane dotyczą turystów i odwiedzających z Polski. Weryfikacja liczby podróżnych zagranicznych wciąż jest utrudniona ze względu na utrzymującą się agresję rosyjską w Ukrainie, a w konsekwencji nieustannie wzmożony i nieregularny przepływ ukraińskich obywateli na terenie naszego miasta.

 

 źródło:lublin.eu