Grafika przezroczystego domu z otworem na dachu, do którego wkładane są pieniądze.

Konto Mieszkaniowe i Bezpieczny Kredyt 2% w ofercie PKO Banku Polskiego ułatwiają zakup pierwszego „M”

  Od 10 sierpnia 2023 r. we wszystkich oddziałach PKO Banku Polskiego można zakładać Konta Mieszkaniowe. To drugi po Bezpiecznym Kredycie 2% element programu Pierwsze Mieszkanie. Korzyści z prowadzenia Konta Mieszkaniowego to m.in. premia mieszkaniowa oraz zwolnienie odsetek z podatku dochodowego. Najważniejszą korzyścią z Bezpiecznego Kredytu 2% są dopłaty z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego.

Konto Mieszkaniowe to propozycja dla osób pomiędzy 13. a 45. rokiem życia, które chcą zacząć oszczędzać na pierwsze własne „M” lub pierwsze mieszkanie dla dziecka, realizując co miesiąc wpłaty w wysokości od 500 do 2000 zł. Jedna osoba może założyć jedno Konto Mieszkaniowe, a maksymalny okres prowadzenia rachunku to 10 lat.

Własne mieszkanie to marzenie wielu Polaków i jako największy bank w kraju chcemy ułatwiać im jego realizację. Konto Mieszkaniowe to dobra propozycja dla osób, które chcą systematycznie oszczędzać na pierwsze własne >>M<< lub na pierwsze mieszkanie dla swojego dziecka. W ciągu pierwszego miesiąca klienci założyli już prawie 850 Kont Mieszkaniowych” – mówi Maciej Brzozowski, wiceprezes PKO Banku Polskiego.

Prowadzenie Konta Mieszkaniowego jest bezpłatne, a bank przygotował atrakcyjne oprocentowanie 5,35 proc. w skali roku, obowiązujące do 31 grudnia 2023 r. Jeden miesiąc w roku klient może wykorzystać na „wakacje od oszczędzania”. Korzyścią z prowadzenia Konta Mieszkaniowego jest także możliwość otrzymania premii mieszkaniowej oraz zwolnienie odsetek z podatku dochodowego.

Edukacja finansowa to dla nas bardzo ważny aspekt działalności, a misją i celem PKO Banku Polskiego jest dostarczanie klientom usług, które odpowiadają na ich bieżące potrzeby. Jest to kolejne rozwiązanie dla osób planujących kupno pierwszej nieruchomości – po programie Mieszkanie bez wkładu własnego i Bezpieczny Kredyt 2%, w które PKO Bank Polski jest zaangażowany” – podkreśla wiceprezes Brzozowski.

Po 3 latach prowadzenia Konta Mieszkaniowego klientowi przysługuje premia mieszkaniowa – pod warunkiem, że regularnie wpłacał pieniądze. Wysokość premii zależy od kwoty zgromadzonych oszczędności i wskaźnika premii mieszkaniowej, obliczanego i publikowanego w każdym roku przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Resort Rozwoju i Technologii informuje, że od początku działania programu Konto Mieszkaniowe założono ponad 2,2 tys. kont, na których zgromadzono ogółem ponad 5,4 mln zł.

Wprowadzenie Konta Mieszkaniowego do oferty największego polskiego banku zaowocowało jeszcze większym zainteresowaniem tym ważnym instrumentem programu Pierwsze Mieszkanie. Duża ilość placówek PKO Banku Polskiego daje pewność, że każdy zainteresowany kontem otrzyma rzetelne informacje” – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Konto Mieszkaniowe (szczegółowe informacje na stronie: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/oszczednosci/konta-oszczednosciowe/konto-mieszkaniowe) to drugi element Programu Pierwsze Mieszkanie. Od 3 lipca 2023 r. klienci zainteresowani skorzystaniem z rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2% mogą składać wnioski o kredyt hipoteczny w ponad 500 oddziałach oraz ok. 90 agencjach PKO Banku Polskiego.

Program, w którym raty kredytu przez 10 lat będą pomniejszane o dopłaty Rządowego Funduszu Mieszkaniowego cieszy się dużym zainteresowaniem. W pierwszym miesiącu od uruchomienia doradcy w oddziałach, agenci oraz pośrednicy współpracujący z bankiem wystawili ok. 50 tys. ofert.

Z uwagi na atrakcyjność oferty i chęć skorzystania przez klientów z tego typu produktu musimy być świadomi, że czas oczekiwania na decyzję kredytową może się wydłużyć. Robimy wszystko żeby proces zautomatyzować wszędzie tam, gdzie do tej pory robione to było ręcznie. Dzięki temu udaje nam się stopniowo cały proces usprawniać. Planujemy też działania, aby zwiększyć efektywność rozpatrywania wniosków od pośredników” – zaznacza Dariusz Szwed, prezes PKO Banku Polskiego.

Jak wynika z danych Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w ciągu dwóch miesięcy od uruchomienia programu złożono 47 607 wnioski o Bezpieczny Kredyt 2%; zawarto też 7682 umowy na kwotę blisko. 3 mld zł (dane z 11 września 2023 r.). Średnia kwota kredytu to obecnie 376 666 zł.

Bezpieczny Kredyt 2% można przeznaczyć na zakup mieszkania lub domu, budowę i wykończenie domu czy zakup działki i budowę na niej domu.

Z oferty mogą skorzystać osoby przed 45. rokiem życia, które dotychczas nie miały mieszkania lub domu. Dopłatami zostaną objęte kredyty na maksymalnie 500 tys. zł dla singla lub 600 tys. zł dla małżeństwa oraz pary lub singla z dzieckiem. W ramach rządowego programu Bezpieczny kredyt 2% dopłaty do rat będą realizowane przez pierwsze 120 pełnych rat kapitałowo – odsetkowych spłacanych zgodnie z harmonogramem.

Klient zainteresowany kredytem może umówić się na wizytę w oddziale banku przez formularz kontaktowy lub serwis internetowy iPKO. Może też skierować swoje kroki do oddziału, który obsługuje kredyty hipoteczne – lista placówek znajduje się na stronie https://www.pkobp.pl/poi/?clients=1,2,3.

Aby ubiegać się o preferencyjny kredyt klient potwierdza spełnienie warunków oświadczeniem, że nie posiada prawa własności do mieszkania lub domu, nie przysługuje mu spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego lub domu oraz w ciągu ostatnich 3 lat i na moment złożenia wniosku nie jest i nie był stroną umowy innego kredytu hipotecznego przeznaczonego na zakup mieszkania lub domu.

W okresie obowiązywania dopłat do rat, kredyt oprocentowany będzie wg stałej stopy procentowej, którą bank ustala na 5 lat. W przypadku tego programu nie obowiązuje limit ceny za 1 m2. Maksymalna wysokość wkładu własnego nie może przekraczać 200 tys. zł, jednak jeżeli klient nie ma środków na wpłatę początkową może skorzystać z gwarancji BGK.

Bezpieczny Kredyt 2% będzie oferowany do 2027 r. Szczegóły znajdują się na stronie:   https://www.pkobp.pl/lp/kh/bezpieczny-kredyt

 Źródło informacji: PAP MediaRoom