pracadlamlodocianego

Kiedy można zatrudnić osobę poniżej 18. roku życia?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zatrudnianie osoby poniżej 18. roku życia jest możliwe, choć odbywa się na nieco innych zasadach, niż klasyczna współpraca z osobą dorosłą. Sprawdź zatem, czego musisz dopilnować, zanim dopuścisz małoletniego do pracy w swojej firmie.
 
 

Zatrudnianie osób poniżej 18. roku życia – szczegóły prawne

Młodzi ludzie podejmują zatrudnienie z różnych powodów. Czasem jest to kwestia osobistych ambicji, a czasem konieczności szybkiego usamodzielnienia się. Niezależnie od przyczyn, warto wiedzieć, jak z nimi postępować i jakich formalności dopilnować, by współpraca była w każdym aspekcie zgodna z prawem.

Pracodawcy bardzo często zastanawiają się, w jakim wieku powinna być osoba młodociana, którą legalnie mogą zatrudnić. W polskim kodeksie pracy funkcjonuje zapis, który jasno to określa. W myśl przepisów prawa – osoba młodociana, która może być zatrudniona, powinna mieć od 15 do 18 lat. Dopuszczalne jest jednak powierzenie obowiązków służbowych wyłącznie komuś, kto ukończył co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową i przedstawił zaświadczenie lekarskie na temat tego, że dana praca nie zagraża jego zdrowiu.

Poza tym, na wskazanych zasadach może być zatrudniona także ta osoba, która może i ukończyła 18 rok życia, ale stało się to w trakcie pobierania nauki w ośmioletniej szkole podstawowej lub przynajmniej w tym samym roku kalendarzowym.

Co więcej, młodociany, który podejmuje się pierwszej pracy zarobkowej, musi zrobić to w ramach przygotowania zawodowego, o ile oczywiście nie posiada już konkretnych kwalifikacji zawodowych. Ponadto powinien wykonywać tak zwane prace lekkie. Art. 200 Kodeksu Pracy jasno bowiem wskazuje, że młody człowiek nie powinien wykonywać obowiązków zagrażających jego życiu, zdrowiu czy rozwojowi psychofizycznemu.

Obowiązki pracodawcy względem młodocianego pracownika

Jako pracodawca jesteś zobowiązany do tego, by młodego pracownika poinformować o potencjalnym ryzyku zawodowym, chronić i nie obciążać zadaniami związanymi z nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Powinieneś również pilnować tego, by nie miał żadnego kontaktu z narażającymi na szkodliwe działanie płynami, czynnikami chemicznymi i fizycznymi. A tuż przed podjęciem zatrudnienia – przeszedł wymagane dla konkretnego zawodu badania lekarskie.

Jako że w naszym kraju zatrudnienie młodocianych w określonych sytuacjach jest legalne i zgodne z prawem – oferty dedykowane młodym osobom można publikować w sposób standardowy. Przykładowo, na niektórych portalach odbywa się to z podziałem na regiony, na przykład lubuskie: https://www.gowork.pl/praca/region/lubelskie.

Bogatszy o wskazaną wiedzę, na pewno poradzisz sobie z nowym wyzwaniem. Jako pracodawca powinieneś jednak pamiętać o czymś jeszcze. Każdy młodociany musi przedłożyć pozwolenie rodzica albo opiekuna na ewentualne zatrudnienie. Co więcej, zgoda ta musi być odpowiednio udokumentowana. Wszystko po to, by współpraca była legalna, zgodna z zasadami prawa i wykonywana z wiedzą i przy zezwoleniu osoby pełniącej pieczę nad dzieckiem.