Zdjęcie bloku mieszkalnego w budowie.

Jak rozwiązać problem mieszkalnictwa w Polsce – najważniejszy temat kampanii wyborczej 2023 w dyskusji polityków i ekspertów 

  Polskie Towarzystwo Gospodarcze inauguruje nowy cykl debatą z udziałem przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych oraz najbardziej znanych ekspertów rynku nieruchomości. Do posłów i działaczy partyjnych skierowane zostaną konkretne pytania o koncepcje szeroko rozumianych programów wsparcia, zwłaszcza osób młodych, w nabyciu pierwszego lokalu mieszkalnego.

 

Całość natomiast zostanie osadzona w twardych realiach ekonomicznych, o co zadbają przedsiębiorcy i analitycy na co dzień zajmujący się tą branżą. Nie zabraknie zatem również argumentów poddających w wątpliwości możliwości realizacji niektórych zgłaszanych postulatów:

 

Mieszkania w miastach są poza zasięgiem większości młodych osób;

Eksperci zwracają uwagę na niełatwe realia rynku nieruchomości;

Politycy ogłaszają rozmaite pomysły rozwiązania problemu w skali kraju.

Rzadko się zdarza, aby głos ekspertów, polityków oraz opinii publicznej wybrzmiewał niemal identycznie w danej sprawie. A tak właśnie jest w przypadku kwestii niedoboru dostępnych cenowo mieszkań w największych ośrodkach miejskich w Polsce. Zdecydowana większość obywateli, liderów partii politycznych oraz analityków rynku nieruchomości uważa, że problem istnieje i dotyczy zwłaszcza ludzi młodych. Pojawiają się również liczne uwagi wiążące niską dzietność z brakiem usamodzielnienia mieszkaniowego osób wchodzących w wiek produkcyjny. Jakby nie było, nie ma wątpliwości, że zagadnienia te stały się jednymi z najważniejszych i najczęściej dyskutowanych podczas tegorocznej kampanii przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

 

Według różnych szacunków w Polsce brakuje ok. 2 milionów mieszkań w największych miastach, natomiast mniejsze miejscowości pustoszeją. Lokale mieszkalne w aglomeracjach mają niski standard, są małe i bardzo drogie w stosunku do możliwości finansowych większości Polaków. Kredyty mieszkaniowe są trudno dostępne, deweloperzy zaś nie wykazują skłonności do obniżania swoich marż. Nie istnieje również w praktyce budownictwo socjalne.

 

Niestety okres przedwyborczy nie sprzyja merytorycznej dyskusji, stąd pojawiają się ekscentryczne, a często wręcz absurdalne – z ekonomicznego oraz organizacyjnego punktów widzenia – pomysły. W związku z tym Polskie Towarzystwo Gospodarcze, jako związek pracodawców zrzeszający przedsiębiorców krajowych, postanowiło zorganizować profesjonalną debatę w tej sprawie. Poprosił on najbardziej znanych ekspertów rynku nieruchomości oraz przedstawicieli biznesu o profesjonalne wprowadzenie do tego niewątpliwie skomplikowanego tematu. Zaproszeni zostali reprezentanci partii politycznych obecnych w parlamencie z zamiarem postawienia pytań o propozycje rozwiązań i szczegóły ich realizacji.

 

Niniejsze wydarzenie zainauguruje także cykl pod nazwą „Deklaracja Gospodarcza”, którego format polegał będzie na solidnym, a zarazem bardzo przystępnym wprowadzeniu merytorycznym do danego problemu, a następnie dyskusji i sformułowaniu jasnych wniosków oraz właśnie deklaracji dotyczących możliwości jego rozwiązania. Dla Polskiego Towarzystwa Gospodarczego opinie ekspertów powinny stanowić podstawę dla programów decydentów, w tym ustawodawców. 

 

Debata odbędzie się 01.06.2023 (w czwartek) o godzinie 10:00 w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Data i miejsce zostały wybrane nieprzypadkowo. 1 czerwca to międzynarodowy Dzień Dziecka. Jest to nawiązanie do problemów demograficznych, z którymi boryka się Polska. Za jeden z jego głównych przyczyn uważa się brak dostępności mieszkań dla młodych ludzi gotowych na założenie rodziny. Natomiast miejsce, w powszechnej świadomości kojarzone z istotnym filarem gospodarki rynkowej, odwołuje się do realiów ekonomicznych, od których nie da się abstrahować w szczególności w przypadku kwestii mieszkaniowej.

Transmisja debaty na żywo będzie miała miejsce w internecie przez oficjalny kanał Youtube Polskiego Towarzystwa Gospodarczego. Stowarzyszenie zaprasza wszystkich do jej śledzenia.

Link do streamingu na żywo: https://www.youtube.com/watch?v=7aRQ4VO9t24.

 

 Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Gospodarcze