Jak sprawić, by nasz dom był ekologiczny?

Ekologia to obecnie jeden z najczęściej pojawiających się tematów. Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak ważnym aspektem naszego życia jest to, abyśmy żyli w zgodzie z naturą. Chodzi zarówno o ochronę środowiska, ale też o zwykłą wygodę i oszczędność. Świetnym przykładem są tutaj wszelkiego typu ekologiczne rozwiązania do domu. O czym dokładnie mowa i jak uczynić nieruchomość bardziej eko? Wydawać by się mogło, że mówiąc o ekologicznym domu, mamy na myśli jakieś bardzo zaawansowane opcje, które są zarezerwowane dla wąskiej grupy odbiorców. Nic jednak bardziej mylnego, ponieważ dom w nurcie eko to nie tylko gadżety, materiały i urządzenia, ale w znacznej mierze swego rodzaju idea i styl życia. W dzisiejszym tekście skupimy się właśnie na tej kwestii i spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości.
 
 

Ekologiczny dom – czym się charakteryzuje?

Mówiąc np. o budowie ekologicznego domu mamy na myśli m.in. wykorzystanie odpowiednich materiałów, procesów budowlanych i rozwiązań, które będą później wykorzystywać np. odnawialne źródła energii. Co jednak jeśli mamy już dom i chcielibyśmy uczynić go bardziej ekologicznym? Jak się okazuje, nie jest to żaden problem i może pozwolić sobie na to dosłownie każdy. Ekologiczny dom charakteryzuje się przede wszystkim bardzo wysokim stopniem energooszczędności, świetną izolacją czy posiadaniem instalacji, których celem jest oszczędzanie energii elektrycznej, ale i wody. Świetnym przykładem są tutaj przydomowe oczyszczalnie ścieków, a więc nowoczesne instalacje, które stanowią idealną alternatywę dla zbiorczej sieci kanalizacyjnej.

Jak stworzyć proekologiczny dom?

Wszystko zależy tak naprawdę od warunków technicznych samego domu oraz indywidualnych możliwości finansowych właściciela. Bardzo często nawet niewielkie kroki zmieniają dom na bardziej ekologiczny. Warto wspomnieć choćby o wymianie okien czy drzwi, uszczelnieniu dachy, zaizolowaniu piwnic, zaopatrzeniu się w energooszczędny sprzęt, używaniu ekologicznego oświetlenia (np. żarówki LED). Nie można pominąć też fotowoltaiki, a więc zainstalowania paneli słonecznych, dzięki którym można nie tylko ogrzać dom, ale i wodę. Niezwykle istotne są też codzienne nawyki, dzięki którym ograniczymy zużycie wody czy prądu.

Ekologiczne rozwiązania w domu – co warto wiedzieć?

Pierwszym krokiem jest zrozumienie istoty sprawy i zastanowienie się nad tym, w jakich obszarach można zarządzać domem w sposób zrównoważony i bardziej ekologiczny. Od najprostszych, a więc zakręcaniu wody, segregacji śmieci, aż po odpowiednie urządzenia i instalacje, które mogą uczynić daną nieruchomość przyjazną środowisku naturalnemu. Najlepszym wyjściem jest przygotowanie odpowiedniego planu, sporządzenie listy rozwiązań, które można wdrożyć, zapoznanie się z kosztami, a następnie podjęcie decyzji, od czego zacząć i które działania dadzą największy efekt przy jak najmniejszym wysiłku i wydatkach. Można poprosić przy tym o wsparcie fachowców, którzy znajdą temat od podszewki i z pewnością doradzą