Panoramiczne zdjęcie Portu Lotniczego Lublin.

 

Budowa terminalu cargo w Porcie Lotniczym Lublin

Coraz bliżej rozpoczęcia budowy terminalu cargo. Port Lotniczy Lublin w najbliższych dniach wystąpi z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Inwestycja ta przyniesie nowe możliwości rozwoju i aktywizacji gospodarczej województwa lubelskiego. To także szansa dla lubelskiego lotniska na pozyskanie nowych źródeł przychodu. Planowany koszt inwestycji wyniesie 17,8 mln zł.

Zgodnie z podpisaną już umową z wykonawcą, szacowany czas prac projektowych i budowlanych to 18 miesięcy. Jak tylko wykonawcy otrzymają pozwolenie, budowa ruszy, liczymy, że z początkiem lata – mówi prezes Portu Lotniczego Lublin Andrzej Hawryluk.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założonymi planami, to już w przyszłym roku gotowa będzie nowoczesna hala magazynowo-przeładunkowa o powierzchni blisko 2 tys. mkw. z dedykowanymi pomieszczeniami do obsługi towarów specjalnych. Powstanie także budynek biurowy oraz plac manewrowy wraz z drogą dojazdową i chodnikami. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm Zakład Budowlano-Sprzętowy Jacek Krzysiak sp. z o.o. z Łęcznej oraz Eleenergia sp. z o.o. z Lublina.

Lotnisko w Lublinie posiada szereg atutów, które sprzyjają prowadzeniu usługi cargo. Port ma status lotniska międzynarodowego, dostępnego przez 24 godziny na dobę. Wyposażony jest w urządzenia nawigacyjne (ILS kat. 2) umożliwiające wykonywanie operacji lotniczych w ograniczonych warunkach pogodowych. Port może obsługiwać samoloty do kodu D, czyli wielkości samolotów typu Boeing 767 czy Airbus A310. Ponadto lotnisko jest świetnie skomunikowane z siecią dróg międzynarodowych, ekspresowych oraz z koleją. Atutem jest również lokalizacja Portu Lotniczego Lublin przy wschodniej granicy Unii Europejskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie najważniejszych przejść granicznych.

Dominującym elementem obsługi będzie RFS (Road Feeder Service), czyli transport towaru lotniczego ciężarówkami do samolotu na innym lotnisku. W tym przypadku konieczne sprawdzenie takiego towaru pod względem bezpieczeństwa przeprowadzone zostanie w terminalu cargo Portu Lotniczego Lublin.

Transport lotniczy cargo to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi transportu w Polsce, z ogromnymi możliwościami rozwoju w przyszłości. Mając na uwadze inwestycje infrastrukturalne zarówno drogowe jak i kolejowe oraz brak portu cargo z prawdziwego zdarzenia po tej stronie Wisły, rola takiej inwestycji w województwie lubelskim jest nie do przecenienia. Nowy terminal będzie ważnym elementem w łańcuchu transportowym w tej części naszego kraju – dodaje prezes Hawryluk.

Możliwość wysłania towarów bezpośrednio z Portu Lotniczego Lublin jest niewątpliwie atutem dla lokalnych przedsiębiorców, eksportujących swoje produkty do wielu krajów świata. Lotnisko ułatwia również import przesyłek, które mogą zostać przechowane, odprawione celnie i odebrane lokalnie. Elastyczne godziny pracy lotniskowego cargo oraz brak długich kolejek zdecydowanie skróci czas dostawy. Dlatego Port Lotniczy Lublin zaprasza do korzystania, nie tylko pasażerów planujących podróże, ale także wysyłających i odbierających wszelkiego rodzaju przesyłki i towary.

Źródło: lublin.eu