Miasto Poezji „Przestrzeń dla wierszy”
23-26 maja 2024 r.
W dniach od 23 do 26 maja 2024 roku odbędzie się XIV edycja festiwalu poetyckiego Miasto Poezji. Hasło tegorocznej edycji to: „Przestrzeń dla wierszy”.
Miasto Poezji jest przestrzenią dla wierszy. I jest też spotkaniem z ich żywą, pulsującą obecnością. Ta przestrzeń spotkania to miejsce realnego życia – off powszedniej krzątaniny, zaplecze codzienności. Jest to lubelski festiwal poetycki, którego XIV edycja odbędzie się w tym roku po kilku latach przerwy.
Miejscem głównych spotkań poetyckich będzie Agora (sala Czarna Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”), ale festiwal to również poezja pojawiająca się w przestrzeni miasta. Spotkania, wydarzenia, warsztaty, akcje animacyjne i społeczne związane z poezją będą odbywały się w kawiarniach, bibliotekach, szkołach, na ulicach i placach, które staną się Terytoriami Poezji. Uruchomiona zostanie Poczta Miasta Poezji odnosząca się do idei wiersza jako daru.
Poezja zagości też w prywatnych przestrzeniach – Mieszkaniach Poezji.
Symboliczne dla powracającego Miasta Poezji będzie pojawienie się głównego gościa tegorocznej edycji – Ryszarda Krynickiego, związanego z festiwalem od wielu lat. Krynicki wziął udział w pierwszej edycji Miasta Poezji w roku 2008 i otrzymał wtedy, przyznawaną podczas festiwalu, Nagrodę Poetycką „Kamień”, a jego wiersze zostały umieszczone na pierwszym z charakterystycznych murali Miasta Poezji. Ponowna obecność Ryszarda Krynickiego w Mieście Poezji zapowiada nowy początek festiwalu.
Miasto Poezji jest organizowane przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie i Dom Słów a pomysłodawcami festiwalu są Tomasz Pietrasiewicz oraz profesor Paweł Próchniak.
Miasto Poezji 2024
Lublin | 23-26 maja
PROGRAM
uwaga: w programie mogą nastąpić niewielkie zmiany
23 maja | czwartek
16:00 | Deklaracja niepodległości
Biblioteka Filia MBP nr 21, Rynek 11
Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Dmitrocą – poetą, tłumaczem, bajko- i dramatopisarzem – wokół jego najnowszego tomiku Deklaracja niepodległości.
Prowadzenie: Ewa Hadrian
17:00 | Krótka Gra Miejska
Dom Słów, ul. Żmigród 1 / Królewska 17 (początek gry)
Ulica Krótka zaprasza na Krótką Grę Miejską. Razem z nami odbędziesz podróż po wierszach poetów lubelskich i nie tylko, odkrywając nowe znaczenia, konteksty, przesłania.
Organizator: Stowarzyszenie „Ulica Krótka”
17:00 | W ramach naszej poezji
Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, ul. Grodzka 34
Własne wiersze przeczytają: Izabella Edeńska, Anna Lisowska-Musiatewicz, Beata Smosarska, Krystyna Staś, Elwira Wasak, Maria Majka Zuzańska.
18:00 | Mieszkanie Poezji z Andrzejem Titkowem
U Fotografa – Craft Beer Pub, ul. Złota 2
Rozmowa z reżyserem i poetą Andrzejem Titkowem – prawnukiem lubelskiej poetki Franciszki Arnsztajnowej.
Prowadzenie: Jarosław Cymerman
18:00 | Dobranoc, świecie
Warsztaty Kultury, Grodzka 5a
Spotkanie wokół twórczości Jankewa Glatsztejna, jednego z najważniejszych i najwybitniejszych, a jednocześnie najmniej znanych poetów pochodzących z Lublina. Gościem spotkania będzie prof. Monika Adamczyk-Garbowska, badaczka i tłumaczka twórczości Glatsztejna.
Prowadzenie: Piotr Nazaruk
19:00 | wernisaż: Wierzę w przeznaczenie do spożycia
Dom Słów, ul. Żmigród 1 / Królewska 17
Intermedialna wystawa Katarzyny Sienkiewicz, lubelskiej Białorusinki rodem z Podlasia, oscylująca na granicy malarstwa, poezji, tkaniny i mappingu. Projekt bazuje na fotografiach z domowego archiwum artystki i zasadach zaczerpniętych z symboliki białoruskiej kultury.
20:00 | koncert: Kirszenbaum
Pub u Szewca, ul. Grodzka 18
Koncert krakowskiego duetu, który swoją twórczość nazywa „intertekstualną karuzelą”.
Darmowe wejściówki do nabycia tutaj.
24 maja | piątek
11:00 | warsztat: Haiku – lek zatrzymujący czas
Dom Słów, ul. Żmigród 1 / Królewska 17
Uczestnicy będą mogli zapoznać się z elementami kultury japońskiej, zwłaszcza w kontekście relacji człowiek – przyroda. Poznają też tradycyjne japońskie formy poetyckie i będą mieli okazję do napisania własnego utworu.
Zapisy tutaj.
Prowadzenie prof. Joanna Pawłat
11:00 | spektakl: Wędrówki Poli
DPS, ul. Pozytywistów 16
Spektakl na podstawie tekstów poetyckich Alicji Barton Wędrówki Poli i Spacery paryskie oraz Katarzyny Marii Barton Nie umierajcie skrzydła, pokazujący, że koniec jest początkiem, a prawdziwa wędrówka nigdy się nie kończy.
Wykonanie: Klub Młodych Duchem z Pracowni Miniatura Dzielnicowego Domu Kultury SM Czechów, reż. Małgorzata Wielgosz
12:00 | Piosenki z ulicy
Zaułek Panasa, przy Placu po Farze
Koncert uczennic Michała Pastuszaka z MDK Pod Akacją: autorska muzyka Michała Pastuszaka do wierszy różnych poetów, przeplatanych tekstami poetyckimi z muzyką innych kompozytorów.
12:30 | Żadanówka: spotkanie z poezją ukraińską
Zespół Szkół Budowlanych, ul. Słowicza 3
Spotkanie poświęcone twórczości Serhija Żadana, połączone z wystawą jego książek z autografami. W spotkaniu wezmą udział również uczniowie z Ukrainy, którzy będą czytali wiersze charkowskiego poety po ukraińsku.
13:00 | warsztat: Blisko wiersza
Dom Słów, ul. Żmigród 1 / Królewska 17
Warsztat dla osób piszących poezję lub zainteresowanych twórczością poetycką. Praca na własnych tekstach nad dyscypliną słowa, stosowaniem środków stylistycznych i kreowaniem poetyckich obrazów.
Zapisy
Prowadzenie: prof. Arkadiusz Bagłajewski
uwaga: uczestnicy proszeni są o nadesłanie swoich tekstów (3-4 teksty poetyckie lub kilka stron prozy) do 21. maja na adres: baglajewski@go2.pl
16:00 | Biblioteka Zapomnianych Poetów
Dom Słów, ul. Żmigród 1 / Królewska 17
O Bibliotece Zapomnianych Poetów opowie redaktor serii Piotr Mitzner. Spotkanie związane z wydaniem 25. tomu Biblioteki poświęconego twórczości Leonarda Podhorskiego-Okołowa.
Prowadzenie: Jarosław Cymerman
16:00 | Niedeklaratywne wypowiedzi twórcze
Między Słowami, ul. Rybna 4
Spotkanie z wierszami Aleksandry Zińczuk i Wojciecha Dunin-Kozickiego w klimatycznej przestrzeni księgarnio-kawiarni Między Słowami.
Prowadzenie: Rafał Rutkowski
17:00 | nastroje
Filia nr 24 MBP w Lublinie, ul. Juranda 7
Spotkanie Grupy Twórczej NASTROJE (Urszula Gierszon, Anna Łyczewska, Marzena Mariola Podkościelna, Jacek Gallant, Rafał Kasprzyk i Konstanty Lachnicki) z czytelnikami, po wydaniu pierwszej wspólnej książki.
18:00 | Krzysztof Czyżewski: miejsca, drobiazgi
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Grodzka 21
Na kanwie wierszy Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta rozmawiają Krzysztof Czyżewski i Paweł Próchniak.
Podczas spotkania wybrzmią wiersze Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Krzysztofa Czyżewskiego.
18:00 | Liryczne frazy
Kawiarnia Nie Wylej, ul. Żwirki i Wigury 4
Własne wiersze czytać będą poeci z Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA: Urszula Katarzyna Bydlińska (Chełm), Danuta Binkiewicz-Kołodziej (Łęczna), goregeus (Lublin), Maria Majka Zuzańska (Łęczna) i Beata Smosarska (Lublin).
20:00 | Poetry Jam Session & Czuła Obserwacja
Dom Słów, ul. Żmigród 1 / Królewska 17
Wieczorny dialog wierszy z improwizowaną na żywo muzyką. Poetki i poeci mogą przeczytać po kilka wierszy. Nagrodę w wysokości 1000 złotych zdobędzie ten, kto będzie jamował najlepiej!
Zgłoszenia do konkursu na adres: wojciech.dunin@tnn.lublin.pl
25 maja | sobota
11:00 | warsztat: Czerpanie papieru
Dom Słów, ul. Żmigród 1 / Królewska 17
Tworzenie autorskich arkuszy papieru o różnych fakturach, strukturach i formatach w tradycyjnej technice ręcznego czerpania papieru.
Warsztat adresowany do osób powyżej 16. roku życia. Bilety: 30zł (ulgowy) / 40zł (normalny) do kupienia tutaj.
Prowadzenie: Sylwia Woźniak
11:00 | warsztat kaligrafii: Wyprowadzanie liter na spacer
Dom Słów, ul. Żmigród 1 / Królewska 17
Podczas warsztatów poznamy podstawy italiki – klasycznego kroju pisma, który ma szczególne związki z Lublinem. A potem… wyprowadzimy litery na spacer! Wspólnie przekonamy się, że kaligrafia nie ma żadnych ograniczeń.
Zapisy tutaj.
Prowadzenie: Adam Poręba
12:00 | Śladami żydowskich pisarzy w Lublinie
Brama Grodzka (początek spaceru)
Spacer śladami poetów i pisarzy żydowskich związanych z Lublinem przed rokiem 1939. Odwiedzimy miejsca, w których mieszkali, i te, które opisywali w swoich utworach. Zobaczymy także – dzięki archiwalnym fotografiom – miejsca, które uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej.
Prowadzenie: Marcin Fedorowicz
12:00 | warsztat: Writing the Queer Body (EN)
Biblioteka Azyl, ul. Lipowa 13
Poezja jest ćwiczeniem z uwagi. Co i dlaczego zauważamy? Podczas warsztatu będziemy czytać współczesnych poetów queerowych, zwracających uwagę na swoje ciała i świat wokół nich. Jak porusza się queerowe ciało? Jak brzmi? Co wie? Warsztat zakończy się wspólnym wykonaniem rytualnych ruchów ciała i spisaniem refleksji. Przyjdź nastawiony na czytanie i pisanie.
16:00 | Mieszkanie Poezji z Piotrem Mitznerem
Trybunalska, ul. Rynek 4
Rozmowa z Piotrem Mitznerem o jego wierszach i o poezji.
Prowadzenie: Jarosław Cymerman
16:00 | Mieszkanie Poezji z Krzysztofem Gryko
Dom Słów, ul. Żmigród 1 / Królewska 17
Rozmowa z Krzysztofem Gryko o jego tomiku Alibi.
Prowadzenie: Rafał Kasprzyk
17:00 | Kocia muzyka, psia kołysanka
Galeria Art brut w CK, ul. Peowiaków 12
Miłosz Obłoza (gitara solowa) i Aleksander Gałecki (gitara rytmiczna, głos) wystąpią z projektem, którego tematem są miłość, szaleństwo i rewolucja podlane alkoholem.
18:00 | Ryszard Krynicki: ścieżki wierszy
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Grodzka 21
Z Ryszardem Krynickim o jego wierszach i o poezji Józefa Czechowicza rozmawia Paweł Próchniak.
Podczas spotkania wybrzmią wiersze Ryszarda Krynickiego i Józefa Czechowicza.
26 maja | niedziela
11:00 | warsztat: Typografia wiersza
Dom Słów, ul. Żmigród 1 / Królewska 17
Warsztat w starej drukarni. Uczestnicy pochylą się nad warstwą typograficzną wierszy, próbując ukryte w nich znaczenia pogłębić za pomocą ruchomej czcionki. Na zakończenie wydrukują swoje prace na zabytkowej maszynie.
Warsztat adresowany do osób powyżej 16. roku życia. Bilety: 30zł (ulgowy) / 40zł (normalny) do kupienia tutaj.
Prowadzenie: Robert Sawa
13:00 | warsztat kolażu poetyckiego: Wydarte z kontekstu
Dom Słów, ul. Żmigród 1 / Królewska 17
Poetycko-plastyczny warsztat układania wierszy techniką kolażu analogowego, dla dorosłych i młodzieży. Wydarzenie prowadzone przez Katarzynę Sienkiewicz, poetkę i artystkę wizualną z Podlasia i Lublina, towarzyszące wystawie Wierzę w przeznaczenie do spożycia.
Zapisy tutaj.
Prowadzenie: Katarzyna Sienkiewicz
16:00 | warsztat: Wiersze bez słów
Taras Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, Grodzka 21
Podczas warsztatu będziemy badać związek między poezją i głosem. Nauczymy się różnych niggunim (żydowskie melodie wykonywane bez słów) i zaśpiewamy je wspólnie. Warsztat zakończymy krótkim ćwiczeniem pisarskim.
Prowadzenie: emet ezell
18:00 | wernisaż: Awot Jeszurun
Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17
Pierwsza w Polsce wystawa poświęcona jednemu z największych poetów hebrajskich Jekhielowi Alterowi Perelmutterowi, znanemu jako Awot Jeszurun, który rozpoczął swoje poetyckie życie w Krasnymstawie. Wystawa prezentuje tłumaczenia jego wierszy obok prac artystycznych autorstwa Magdy Franczak (PL), Beaty Smosarskiej (PL) i Sharon Weber Zvik (IL).