KV_dzieci mają głos

Jan Mela wspiera dzieci z Akademii Przyszłości


“Dzieci mają głos” to akcja, której celem jest zachęcenie do wsparcia programu społecznego Akademia Przyszłości. Dzięki niemu setki dzieci w całej Polsce, które nie wierzą w siebie, uczą się dostrzegać swój potencjał, wypełniać swoje dzieciństwo dobrymi wspomnieniami i iść w dorosłość z podniesioną głową. W 2021 roku programem Akademia Przyszłości zostało objętych ponad 2000 dzieci. W tym roku już 1309 dzieci znalazło swojego Darczyńcę, ponad 300 nadal czeka na wsparcie. Akcję wspiera Jan Mela – podróżnik i działacz społeczny.

11-letnia Monika w przyszłości chce zostać zawodową piłkarką. Po szkole dziewczynka odwiedza chorych w Hospicjum Domowym. 10-letni Piotrek chce w przyszłości zbudować rakietę. Marzy, by mieć władzę nad czasem. Wtedy wymazałby wszystkie dawne, obecne i przyszłe wojny. 8-letnia Ania chciałaby, żeby koleżanki przestały się z niej śmiać i ją lubiły. Pragnie zostać sprzedawczynią w sklepie z cukierkami.

Historie dzieci, które nie wierzą w siebie, opowiedzieli młodzi narratorzy: 6-letnia Marysia, 9-letnia Helena i 9-letni Adam. Swojego głosu użyczyli go dzieciom, którym brakuje odwagi, by mówić o sobie.  Akcję wspiera Jan Mela, podróżnik i działacz społeczny, który sam doświadczył, jaką siłę potrafi dać dziecku wsparcie dorosłego człowieka. Nagrania można obejrzeć na stronie www.akademiaprzyszlosci.org.pl i na YouTube-owym kanale Akademii. Mają one zwrócić uwagę na trudności dzieci i zachęcić darczyńców do wsparcia poprzez zakup indeksu sukcesów.


Bez wiary w siebie nie da się pięknie żyć


“Wiara w siebie jest bardzo ważna, bez niej, myślę, że nie da się żyć pięknie i robić różnych rzeczy wielkich. Ale do tego żebyśmy mogli wiarę w sobie gdzieś odnaleźć, bardzo często potrzebny jest nam przykład tego, że ktoś uwierzy w nas. Bardzo często wsparcie osoby dorosłej ma ogromne znaczenie” – mówi Jan Mela. 
Pewność siebie budowana w dzieciństwie ma ogromne znaczenie. Jednocześnie wiele dzieci ma z tym trudność. Z myślą o nich powstał program społeczny Akademia Przyszłości, w ramach którego wolontariusz spotyka się z dzieckiem raz w tygodniu, podczas indywidualnych zajęć. Dzięki regularnym spotkaniom z wolontariuszem, dziecko zaczyna dostrzegać swój potencjał i wierzyć w swoje umiejętności. To, co zdobywa w Akademii zostaje z nim na lata. A to bardzo ważne.
“Najważniejsze, żeby zbudować autentyczną pewność w sobie, nie narcystyczną pewność siebie, bo ta ostatnia nie jest trwała i na dłuższą metę nie daje szczęścia. Człowiek prawidłowo zbudowany psychicznie musi mieć pewność w sobie” – mówi dr Marek Michalak, pedagog, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018). 
Wesprzyj dzieci z niską samooceną i pomóż zmienić ich historię na www.akademiaprzyszlosci.org.pl


Te historie można zmienić


Dzieci nieświadomych swojego potencjału, o niskiej samoocenie jest w Polsce wiele. Wśród setek dzieci zgłoszonych do Akademii Przyszłości jest m.in.:
– 8-letnia Ania, która marzy o tym, by zostać sprzedawczynią w sklepie z cukierkami. Jednak nie wszystko w jej życiu jest słodkie. Jej wymarzoną supermocą jest: akceptacja rówieśników. Dziewczynka chciałaby, żeby koleżanki przestały się z niej śmiać i ją lubiły. Dzięki Akademii chciałaby poczuć się zauważona i ważna. 
– 11-letnia Monika w przyszłości chce zostać zawodową piłkarką, którą wszyscy na świecie znają. Jeśli miałaby wybrać dla siebie supermoc, to byłoby to latanie. Mogłaby wtedy odwiedzać chorych ludzi przez okno i przynosić im zakupy. Monika jest wolontariuszką w Hospicjum Domowym. Jest bardzo przejęta swoim chorym bratem. Smutno jej też, dlatego że mama z powodu choroby brata, poświęca jej mniej czasu. W Akademii Przyszłości dziewczynka chce uczyć się nowych rzeczy, ale inaczej niż w szkole, bardziej na luzie. 
– 10-letni Piotrek chce w przyszłości zbudować rakietę. To będzie specjalna rakieta, która pozwali odnaleźć planetę, na której będzie można żyć, jak na ziemi, a może nawet lepiej! Marzy, by mieć władzę nad czasem. Wtedy wymazałby wszystkie dawne, obecne i przyszłe wojny. Piotrek jest jednak bardzo nieśmiały, stresują go wystąpienia publiczne. Każda, najmniejsza nawet porażka sprawia, że czuje się gorszy. Chłopiec ma nadzieję, że w Akademii Przyszłości nauczy się bardziej wierzyć w siebie.   
Akademia Przyszłości to program społeczny, dzięki któremu dzieci, które nie wierzą w siebie dostrzegą swoją wartość. By jednak do tego doszło najpierw ktoś musi usłyszeć ich historię i zdecydować się pomóc konkretnemu, wybranemu dziecku. Wchodząc na stronę www.akademiaprzyszlosci.org.pl można poznać historie niewierzących w siebie dzieci i ufundować im Indeks Sukcesu.  


Akademia Przyszłości, by dzieci odkryły swój potencjał


9-letnia Helena zapytana o to, jak próbowałaby pomóc drugiemu dziecku, które nie wierzy w siebie, odpowiedziała: „Bym mu powiedziała, żeby jeszcze raz spróbował, bo wtedy mu może wyjść i może zobaczyć, że lepszy jest. Że to co o sobie myśli, że nie ma racji.” 9-latka po chwili dodaje: „Ja myślę, że najważniejsze jest, żeby wierzył w siebie i żeby znalazł jeszcze takie osoby, które są takie jak on, żeby mógł właśnie zmienić ten świat i żeby w niego wierzyły i żeby mu też pomagały.” 
Podane przez Helenkę rozwiązanie może się urzeczywistnić. Dzięki Akademii w życiu dziecka pojawiają się darczyńca fundujący specjalnie dla niego Indeks Sukcesów i wolontariusz-tutor. To oni pomagają i towarzyszą dziecku w zdobywaniu wiary w siebie. Wiedzą, że dziecko, które dziś uwierzy w siebie, w dorosłość będzie szło z podniesioną głową, świadome swej wartości.  


Wolontariusz Akademii Przyszłości spotyka się z dzieckiem raz w tygodniu, podczas indywidualnych zajęć. Poświęca mu czas i uwagę, poznaje przyczyny braku wiary w siebie dziecka, towarzyszy mu w budowaniu świadomości własnej wartości i inspiruje do realizacji marzeń. Dzięki regularnym spotkaniom z wolontariuszem dziecko zaczyna dostrzegać swój potencjał i wierzyć w umiejętności.  


Spotkania te możliwe są dzięki wsparciu darczyńców. Na stronie akademiaprzyszlosci.org.pl można poznać dzieci włączone do programu. Przeczytać o ich marzeniach, planach, niepewnościach i trudnościach. Wybierając konkretne dziecko ufundować mu tzw. Indeks Sukcesów i wesprzeć program Akademia Przyszłości.  
Wesprzyj dzieci z niską samooceną i pomóż zmienić ich historię na www.akademiaprzyszlosci.org.pl