wszystko-sie-zmienilo

Wystawa zbiorów bożonarodzeniowych 
w  Muzeum Wsi Lubelskiej

Otwarcie wystawy: 11 grudnia 2022 r., godz. 11:00
Czas trwania: 11 grudnia 2022 r. – 2 lutego 2023 r.
Godziny otwarcia: 10:00-14:00 (codziennie z wyjątkiem poniedziałków i dni: 24.12.2022 – 01.01.2023 r.)
Zapraszamy na wystawę zbiorów bożonarodzeniowych Muzeum Wsi Lubelskiej pt. „Wszystko się zmieniło, jak nigdy nie było (…)”. Ekspozycję będzie można oglądać już od 11 grudnia 2022 r. w galerii na piętrze ratusza z Głuska (sektor Miasteczko).

Wystawa odwołuje się do trzech obszarów reprezentujących tradycje bożonarodzeniowe na terenach przedwojennej Lubelszczyzny, a stanowią je: ŚWIĄTECZNE ZDOBIENIE IZBY, DAR ŻYCZEŃ I DAR PREZENTÓW oraz KOLĘDOWANIE Z SZOPKĄ.

Celowo sięgamy po niezbędny atrybut dzisiejszych świąt – choinkę i ukazujemy historię zwyczaju oraz bogatą symbolikę tradycyjnych ozdób. Pokazujemy kolekcję unikatowych kart pocztowych, które mieszkańcy Lubelszczyzny wysyłali sobie z życzeniami na Boże Narodzenie i Nowy Rok.

Ważną część wystawy stanowią szopki wraz z bogatą kolekcją figurek, które są elementem jednej z najdawniejszych form kolędowania życzącego. Z myślą o najmłodszych odbiorcach udostępniamy też zabawki-prezenty, jakie dzieci mogły znaleźć pod świąteczną choinką.

Mamy nadzieję, że nasza wystawa ożywi wspomnienia, wzbogaci przeżywanie czasu świątecznego i obudzi chęć inspirowania się polskimi tradycjami świątecznymi współcześnie.

 

Wstęp na wystawę: w ramach biletu wstępu do Muzeum