Wystawa “Petrykiwka” w Galerii Ratusz 

 Otwarta do 28 stycznia 2022 r.

Galeria Ratusz zaprasza na wyjątkową wystawę prac ukraińskiej artystki Oleny Kovalenko, która w swojej twórczości pielęgnuje tradycję malarskiej szkoły Petrykiwki. Na ekspozycji zaprezentowane są także wybrane prace jej polskich uczniów i uczennic, którzy w swoich obrazach tworzonych za pomocą tej techniki przedstawili kulturę i symbolikę naszego kraju.

Petrykiwka jest rodzajem dekoracyjnego malarstwa ukraińskiego. Głównym motywem obrazów malowanych tą techniką są kwiaty, a do ich tworzenia używa się dłoni oraz pędzla z kociej sierści. Jej nazwa wywodzi się od wsi Petrykiwka, w której powstała. Początkowo petrykiwskimi wzorami mieszkańcy tej miejscowości zdobili domy, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Następnie zaczęto nimi dekorować między innymi instrumenty muzyczne oraz przedmioty codziennego użytku. Obecnie elementy tej sztuki odnaleźć można praktycznie wszędzie. We wsi Petrykiwka powstało Centrum Sztuki Ludowej, które odwiedzają zarówno twórcy oraz wielbiciele sztuki ludowej, jak i turyści. W 2013 roku ta technika malarska została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stając się przy okazji jednym z głównych symboli Ukrainy.

Olena Kovalenko to ukraińska artystka, która po wybuchu wojny w swojej ojczyźnie znalazła schronienie w Lublinie. Sztuki petrykiwskiej uczyła się od 2006 roku w technikum we wsi Petrykiwka, specjalizując się w malarstwie na drewnie. Naukę kontynuowała na Uniwersytecie Pedagogicznym w Odessie, gdzie obroniła pracę dyplomową w dziedzinie sztuki dekoracyjno-użytkowej pt. Malarstwo Petrykiwki na drewnianych talerzach. Obecnie artystka jest także nauczycielką sztuk plastycznych oraz sztuki dekoracyjno-użytkowej. Od czerwca br. Olena Kovalenko współpracuje z Dzielnicowym Domem Kultury „Bronowice”, gdzie prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przedstawione na wystawie prace powstały podczas pobytu artystki w naszym mieście.

Ekspozycję, przygotowaną przez Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” można zwiedzać w Galerii Ratusz (pl. Łokietka 1) do 28 stycznia, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30. Z kolei, 27 stycznia o godz. 15.00 odbędzie się finisaż wystawy.