angelus2022-06

„Szatański pomiot” autorstwa Zoltána Mihálya Nagya w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus!

Miło nam poinformować, że książka „Szatański pomiot” autorstwa Zoltána Mihálya Nagya trafiła do finałowej siódemki Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus! To już piąta książka wydana przez wydawnictwo Warsztatów Kultury, która doczekała się tak wysokiego wyróżnienia! „ Szatański Pomiot” ma szansę zdobyć nagrodę publiczności. Aby zagłosować na książkę wystarczy wejść na stronę angelus.com. Głosowanie trwa do 14 października.

Po ponad półrocznej pracy jury wyłoniło siedem książek, które znalazły się w tegorocznym finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W gronie wyróżnionych znalazła się opowieść „Szatański Pomiot” która została wydana przez Warsztaty Kultury w Lublinie.

Książka opowiada historię młodej dziewczyny, która zhańbiona przez sowieckich żołnierzy i wzgardzona przez wiejską społeczność Eszter postanawia – wbrew obawom i lękowi – urodzić nieślubne dziecko i zawalczyć o miłość swojego życia.

„Szatański Pomiot” to książka została wydana w ramach serii „Wschodni Express”. Celem serii wydawniczej jest prezentacja czytelnikom polskim najnowszych tekstów literatur wschodnich sąsiadów Polski, poruszających najbardziej aktualne dla tych społeczeństw problemy, niepozbawionych krytycznego dystansu i humoru w patrzeniu na Europę, siebie w Europie oraz Europę w sobie.

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus to najważniejsza nagroda dla książek prozatorskich autorstwa pisarzy z Europy Środkowej wydanych po polsku – stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowych tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogu. Wrocław, ze względu na swoją historię i położenie, zawsze stanowił miejsce ścierania się najrozmaitszych narodowości, kultur i prądów umysłowych. Nagroda jest przyznawana corocznie, pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

„Szatański pomiot”, jak i pozostałe pozycje wydane przez wydawnictwo Warsztatów Kultury można nabyć w sklepie internetowym dostępnym pod adresem sklep.warsztatykultury.pl. Znajdziecie tam m.in. książki, które także zostały nagrodzone Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus. Są to:

  • „Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek” K. Babkiny (2021),
  • „Frau Müller nie zamierza płacić więcej” N. Śniadanko (2020),
  • „Pokój do smutku” A. Lubka (2019),
  • „Wasi, nasi oraz inni” O. Bojczenki (2019),
  • „Karbid” A. Lubka (2017).

Zapraszamy również na legimi.pl, gdzie dostępne są nasze audiobooki!