mały plakat-nfz

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina o racjonalnym przyjmowaniu leków.

W środę, 29 listopada 2023 r, w ramach cyklicznej akcji Środa z Profilaktyką, zapraszamy na spotkanie pod hasłem „Porozmawiajmy o polipragmazji w NFZ”.


Zjawisko polipragmazji, czyli przyjmowanie wielu leków równocześnie, może być bardzo niebezpieczne. W Sali Obsługi Klientów Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ 29 listopada od godziny 10 do 12 farmaceuci z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i z Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej będą udzielać informacji na temat przyjmowania leków, suplementów oraz ziół. Będzie można dowiedzieć się jak przyjmować leki, czym popijać, a także skonsultować listę przyjmowanych leków.
Polipragmazja jest groźna dla każdego, jednak najbardziej dla osób starszych, które zmagają się z wieloma chorobami i w związku z tym przyjmują wiele leków.


Czym grozi nieracjonalne zażywanie wielu leków równocześnie?
Najbardziej szkodliwe jest zażywanie wielu leków, które wchodzą ze sobą w interakcję, tzn. wzajemnie na siebie oddziałują.


Efektem tego jest odmienne działanie na organizm:

  • nasilenie lub osłabienie działania leków
  • skrócenie lub wydłużenie czasu ich działania
  • pojawienie się zupełnie nowego działania, w tym również toksycznego.


Kiedy przyjmujemy 5 leków naraz, prawdopodobieństwo negatywnych interakcji wynosi nawet 50 proc. Każdy następny lek zwiększa to prawdopodobieństwo. Jeśli przyjmuje się 8 do 10 leków jednocześnie, ryzyko interakcji wynosi nawet 100 proc.
Według danych Lubelskiego OW NFZ w ciągu tego roku, czyli od stycznia do października, ponad 1 milion 250 tysięcy pacjentów z Lubelszczyzny zrealizowało recepty na leki refundowane. Z tego, blisko 125 tys. pacjentów zażywało jednocześnie od 10 do 19 różnych leków refundowanych, 11,5 tys. pacjentów – ponad 20. Rekordziści, a było ich prawie 260, realizowali recepty na nawet ponad 40 leków w ciągu miesiąca – mówi Dagmara Marczewska, zastępca dyrektora ds. medycznych Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Te liczby to nie są jeszcze wartości ostateczne, ponieważ nie uwzględniają leków nierefundowanych czy suplementów, które pacjenci często ordynują sobie sami – dodaje dyrektor Marczewska.


Leczenie często wymaga przyjmowania kilku leków w tym samym czasie. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, które często zmagają się z wielochorobowością i leczą się u kilku specjalistów. Może zdarzyć się, że różni lekarze nieświadomie przepisują pacjentowi ten sam lek (pod inną nazwą) lub pacjent otrzymuje leki wzajemnie znoszące swoje działanie terapeutyczne. Dlatego tak ważne jest informowanie lekarza o wszystkich chorobach i całej historii leczenia. Warto zadbać o to, aby na wizytach mieć spis przyjmowanych leków oraz zalecone dawki (w tym suplementy i leki bez recepty).


Listę przyjmowanych leków można będzie skonsultować z farmaceutami, którzy będą do dyspozycji pacjentów podczas Środy z Profilaktyką w Sali Obsługi Klienta Lubelskiego Oddziału NFZ.
Czekamy na Państwa w środę, 29 listopada w Lublinie, przy ulicy Nadstawnej 2-4 w godzinach od 10 do 12.


Zapraszamy! Porozmawiajmy o polipragmazji w NFZ!