typografia

Spotkania wokół typografii 

15 i 16 lutego 2024 r.

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na wydarzenia skupione wokół typografii, czyli dziedziny, która jest bardzo istotnym narzędziem komunikacji wizualnej. Najczęściej typografią nazywa się ogół zasad i wytycznych dotyczących projektowania znaków pisarskich (tradycyjnych czcionek i komputerowych fontów). Zajmuje się ona relacjami pomiędzy poszczególnymi znakami drukarskimi: literami, cyframi, znakami interpunkcyjnymi oraz wierszami, kolumnami czy akapitami. Podczas wykładu uczestnicy odkryją typografię w różnych kontekstach, a punktem wyjścia będzie pokaz filmu „Helvetica” w reżyserii Garego Hustwita.

Harmonogram wydarzeń

Typografia jest wszędzie – wykład Jana Diehla-Michałowskiego
Litery są przepustką do świata poznania i komunikacji z drugim człowiekiem, dlatego nauka alfabetu to jedna z podstawowych kompetencji, której uczymy się jeszcze w przedszkolu. Dzięki literom stajemy się osobą nadającą i odbierającą treści. Większość z nas nie zwraca na nie zbytniej uwagi. One po prostu są i mają spełniać podstawową funkcję, jaką jest czytelność. Jednak pewien bardzo mały odsetek naszego społeczeństwa liter nie czyta. Najpierw je ogląda, starannie analizuje każdy zawijas, szeryf, formę i rytm tekstu. Podczas spotkania postaramy się spojrzeć na litery okiem fanatyka typografii i graficznego anarchisty – Jana Diehla-Michałowskiego.

O prowadzącym
Jan Diehl-Michałowski – projektant graficzny, założyciel deal design studio i wykładowca akademicki z tytułem doktora sztuki. Zajmuje się komunikacją wizualną, brandingiem i typografią. Absolwent Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Jest adiunktem w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie, wykłada na kierunku wzornictwo i architektura wnętrz. Prowadzi zajęcia na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie na studiach niestacjonarnych i podyplomowych. Wykładał m.in. w Portugalii, Chinach, Niemczech, Armenii i we Francji.

Informacje praktyczne
Kiedy: 15 lutego 2024 (czwartek), godz. 17.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa
Dla kogo: dla dorosłych
Wstęp wolny


„Helvetica” – pokaz filmu w reżyserii Garego Hustwita
Helvetica to pełnometrażowy dokument o typografii, projektowaniu graficznym i globalnej kulturze wizualnej. Analizuje rozprzestrzenianie się jednego kroju pisma w ramach szerszej dyskusji na temat sposobu, w jaki wpływa na nasze życie. Helvetica to kinowa eksploracja przestrzeni miejskich dużych miast i fontów, które się w nim zadomowiły, a także płynna dyskusja ze znanymi projektantami i projektantkami na temat ich pracy, procesu twórczego oraz wyborów i estetyki stojącej za użyciem krojów pisma. Helvetica obejmuje światy projektowania, reklamy, psychologii i komunikacji i zaprasza nas do ponownego spojrzenia na tysiące słów, które widzimy każdego dnia.

Wprowadzenie do filmu wygłosi Jan Diehl-Michałowski.
Film pokazany zostanie w oryginalnej wersji językowej z napisami w języku angielskim.

„Helvetica”, reż. Gary Hustwit, czas 80’, 2007 r.

Informacje praktyczne
Kiedy: 16 lutego 2024 (piątek), godz. 17.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa
Dla kogo: dla dorosłych
Wstęp wolny