Zdjęcie z przedstawienia "Nad Niemnem".

Spektakl: Nad Niemnem

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, 

ul. Narutowicza 17

28-29 października 2022, g .18

Eliza Orzeszkowa publikuje książkową wersję “Nad Niemnem” dokładnie 25-lat po wybuchu powstania styczniowego. Tłem powieści jest historia dwóch żyjących obok siebie rodzin szlacheckich – średnio zamożnych Korczyńskich i zubożałych, żyjących jak chłopi Bohatyrowiczów. Dzieli ich niemal wszystko: sposób życia, status społeczny i zamożność, ale łączy wspólna przeszłość – zbrojna walka ramię w ramię o wolną, lepszą Polskę –  epoka wielkich, wspólnych marzeń, której kres położył upadek powstania. Ta kolejna narodowa katastrofa nie tylko przetrąciła życiorysy kilku pokoleń Polaków, ale też pogrzebała na wiele lat marzenia o ideach, które powstanie niosło na sztandarach ╴demokracji, równości i solidarności. Na tym tle rozwija się historia miłości Justyny i Jana najmłodszego pokolenia Korczyńskich i Bohatyrowiczów.

Na ponad siedmiuset stronach Orzeszkowa dokonuje rzeczy niezwykłej. Z nastrojów mrocznych, minorowych, z pejzażu upadku ducha narodowego i bólu porażki autorka wyprowadza obraz budujący, dający nadzieję, który zaszczepia w czytelniku wiarę w lepsze jutro. Tworzy niesamowicie głębokie portrety ludzi w czasach zwątpienia i beznadziei, a jednocześnie kreuje marzycielską, prawie utopijną wizję przyszłości. Jest w jej geście coś desperackiego i brawurowego jednocześnie, szczególnie na tle innych dzieł z kanonu naszej kultury narodowej. Orzeszkowa przekuwa skompromitowane bądź zawłaszczone symbole, motywy i obrazy w zbiór nowoczesnych wartości i idei, które łączą pod jednym sztandarem Polaków różnych pokoleń, poglądów i klas.

Spektakl Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy, podobnie jak powieść, nie jest naturalistycznym dokumentem historycznym, a raczej rodzajem patriotycznej baśni, kreowanego na scenie marzenia o nowej wspólnocie społecznej. Źródłem inspiracji dla konstruowania tej fantazji jest wnikliwe spojrzenie Orzeszkowej na naturę, której autorka poświęca wiele uwagi, jakby szukała w niej odpowiedzi czy ratunku. A także na wieś i całą szeroko rozumianą kulturę ludową, w tym na systemem wartości oparty na kulcie pracy, życiu w zgodzie z porządkiem natury oraz etosie chrześcijańskim.

 

Czas trwania: 195 min.

Liczba przerw: 1

 

Realizatorzy:

Adaptacja i dramaturgia: Hubert Sulima

Reżyseria: Jędrzej Piaskowski

Scenografia i kostiumy: Anna Met

Muzyka: Jacek Sotomski

Choreografia: Szymon Dobosik

Reżyseria świateł: Paulina Góral

 

Obsada:

Maciej Grubich – Jan Bohatyrowicz

Hanka Brulińska – Jadwiga Domuntówna

Krzysztof Olchawa – Bolesław Kirło

Jolanta Deszcz-Pudzianowska – Maria Kirłowa

Jolanta Rychłowska – Andrzejowa Korczyńska

Włodzimierz Dyła – Benedykt Korczyński

Edyta Ostojak – Emilia Korczyńska

Magdalena Zabel – Klotylda Korczyńska

Marta Ledwoń – Marta Korczyńska

Michał Czyż – Witold Korczyński

Daniel Salman – Zygmunt Korczyński

Justyna Janowska – Justyna Orzelska

Magdalena Sztejman – Teresa Plińska

Paweł Kos – Teofil Różyc

Wojciech Rusin – Zygmunt II August / Teofil Różyc

Dymitr Harelau – muzyka na żywo

Witold Wieliński – Anzelm Bohatyrowicz