Plakat reklamujący spektakl teatru tańca pt."„Joy Enjoy Joy” Ann Van Den Broek.

Spektakl „Joy Enjoy Joy” Ann Van Den Broek w ramach Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie

12 listopada 2022, godz. 15:00

Centrum Kultury w Lublinie, Peowiaków 12

Ann Van den Broek – to jedna z najważniejszych postaci na współczesnej scenie tanecznej w Holandii i Belgii. Współpracuje artystycznie z flamandzko-holenderską kompanią WArd/waRD, którą założyła w roku 2000, aby kwestionować, poszerzać i na nowo ustanawiać granice tańca jako dyscypliny sztuki.

Jako choreografka odniosła wiele sukcesów zarówno w kraju, jak i zagranicą, m.in. zdobywając dwukrotnie prestiżową holenderską nagrodę „Swan” dla najlepszego spektaklu tanecznego za spektakle „Co(te)lette” (2008) i „The Black Piece” (2015).

Angielska nazwa zespołu opiera się na grze słów, łączącej w sobie ochronę i straż nad czymś, a więc jest to miejsce bezpieczne, zapewniające swoim członkom i członkiniom spokojną pracę. Zgodnie z wyjaśnieniem choreografki, nazwa zespołu odnosi się również – poprzez konstrukcję polegającą na odbiciu lustrzanym – do dwoistości jej pracy, ukazującej jednocześnie jasne i ciemne strony ludzkiej egzystencji, emocjonalność i chłód, kobiecość i męskość, a w wymiarze metaforycznym: dwóch przeciwników spotykających się podczas sparingu. Jak mówi, „w tym słowie zawiera się zarówno obrona, jak i napaść, może oznaczać podążanie, ale i wycofanie, obronę”.

Spektakl „Joy Enjoy Joy” będzie szóstym spektaklem z repertuaru tej wybitnej choreografki prezentowanym podczas Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie, po „Co(te)lette” (2007), „I solo Ment” (2009) oraz „We Solo Men”, „Ohm” i „Q61” (2011).

„Joy Enjoy Joy”

Po okresie eksplorowania mrocznych tematów w spektaklach „Memory Loss” oraz „Accusations”, Ann Van den Broek postanowiła skierować swoje artystyczne poszukiwania w stronę wspomnień, które są źródłem radości.

„Joy Enjoy Joy” podąża za strumieniem życia w całej jego nieprzewidywalnej dynamice. Strumień ten jest stały, rwący i błyszczący niczym odbicie światła w jego powierzchni. Jest jak zjawiskowy sen pełen nieskończonej energii.

„Joy Enjoy Joy” ukazuje transformację zainteresowań artystki: odłożenie na bok oskarżeń i zarzutów, żalów i niemożliwych do realizacji pragnień. Pożądanie zamienia się w głęboką miłość, opór w akceptację. Jest to ukazanie drogi do ukojenia i bezpieczeństwa dla wiecznie niespokojnej duszy.

„Joy Enjoy Joy” zaciera również granice pomiędzy różnymi dziedzinami sztuk dzięki charakterystycznej dla produkcji Ward/waRD mieszance ruchu, muzyki, tekstu i video.

Koncepcja i choreografia: Ann Van den Broek

Wykonanie: Frauke Mariën, Louis Combeaud, Nik Rajšek, Jean-Gabriel Maury, Marion Bosetti, Carla Guerra, Kamil Pilarski, Isaiah Selleslaghs

Muzyka: Nicolas Rombouts

Nagrania wokalne: Gregory Frateur

Fragmenty rozmów: Tom Barman

Projekt wideo i oświetlenia: Bernie van Velzen

Scenografia: Niek Kortekaas

Stylizacja kostiumów: Ann Van den Broek we współpracy

Bilety (20/30zł) na wydarzenie dostępne są w kasie Centrum Kultury w Lublinie oraz internetowo na stronie www.ck.lublin.pl