Zdjęcie lubelskiego Wzgórza Czwartek wykonane przez Edwarda Hartwiga.

Tematy fotograficzne. Spacer śladami Edwarda Hartwiga i jego zdjęć

18 listopada 2023 r. start g. 12 na ul. Peowiaków 2 

 Serdecznie zapraszamy na spacer śladami Edwarda Hartwiga, który odbędzie się 18 listopada 2023 roku. Wydarzenie zacznie się przy ulicy Peowiaków 2. Jest to miejsce symboliczne, ponieważ od 1930 roku aż do wyjazdu z Lublina Edward Hartwig prowadził tam swój zakład fotograficzny. 

Podczas spaceru odwiedzimy miejsca związane z życiem fotografa, a także te które lubił fotografować. Spacer zakończy się w Galerii NN na wystawie fotografii Edwarda Hartwiga „Kolor czy…?”.

W 2022 roku do Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” dzięki Ewie Hartwig-Fijałkowskiej trafiła kolejna część lubelskiego archiwum Edwarda Hartwiga. Wśród ponad 2000 sztuk materiałów – dokumentów rodzinnych, zdjęć i rękopisów znalazły się pozytywy fotograficzne, negatywy i barwne diapozytywy autorstwa najwybitniejszego polskiego fotografika. Część z nich zaprezentowana jest na wystawie „Kolor czy…?”.

Edward Hartwig był jednym z najwybitniejszych polskich artystów fotografików. Fotografował pejzaże, teatr, architekturę i sport. Eksperymentował z technikami fotograficznymi i barwą, poszukując nowych środków wyrazu i sposobów kształtowania obrazu fotograficznego. Fotografować zaczął w Lublinie, pomagając początkowo w zakładzie fotograficznym ojca. Potem sam fotografował i wraz z żoną Heleną prowadził własny zakład fotograficzny. Wielokrotnie, z nostalgią wracał do rodzinnego miasta. Wynikiem tych powrotów jest kilka albumów z fotografiami Lublina.

 

Więcej szczegółów:

    • https://teatrnn.pl/kalendarium/wydarzenia/spacer-sladami-edwarda-hartwiga/

    • Edward Hartwig: https://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/edward-hartwig-zyciorys/

    • Wystawa „Kolor czy…?”: https://teatrnn.pl/kalendarium/wydarzenia/kolor-czy-wystawa-fotografii-edwarda-hartwiga/