Zdjęcie leżącej na blacie książki Davida Silberklanga pt. „Bramy łez. Zagłada w dystrykcie lubelskim”.

Rozmowa wokół książki Davida Silberklanga  „Bramy łez. Zagłada w dystrykcie lubelskim”.

29 marca 2023 roku, godzina 19:00

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, ul Grodzka 21, Lublin. 

Mimo zaawansowania badań nad historią Holocaustu brakowało pozycji, która byłaby pogłębioną analizą Zagłady na Lubelszczyźnie. Lukę tę wypełniła książka Davida Silberklanga “Gates of Tears: The Holocaust in the Lublin District”. Niedawno doczekaliśmy się jej polskiego przekładu.

Tekst książki powstał na podstawie bogatej dokumentacji: akt niemieckich instytucji okupacyjnych oraz materiałów wytworzonych w trakcie powojennych śledztw i procesów, lecz przede wszystkim źródeł żydowskich – akt Rady Żydowskiej w Lublinie i Żydowskiej Samopomocy Społecznej oraz ksiąg pamięci i przechowywanych w różnych archiwach wspomnień i relacji.

Podczas spotkania o swojej książce opowie autor, dr David Silberklang, który będzie uczestniczył zdalnie. Ponadto w rozmowie prowadzonej przez prof. Mirosława Filipowicza, wezmą udział prof. Andrzej Żbikowski oraz Jakub Chmielewski.

Na okładce publikacji wykorzystano zdjęcie z getta w Lublinie pochodzące z Archiwum Fotograficznego Yad Vashem. Książkę będzie można zakupić w dniu spotkania w Centrum Informacji Ośrodka. Wydanie polskiego przekładu było możliwe dzięki współpracy z Instytutem Yad Vashem, którego nakładem książka ukazała się pierwszy raz. Partnerem wydarzenia jest również ZAIKS.

Wydarzenie wpisuje się w działania towarzyszące obchodom 80. rocznicy akcji „Reinhardt” realizowanym przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Wstęp wolny! 

Linki: 

Więcej informacji o spotkaniu: https://teatrnn.pl/kalendarium/wydarzenia/rozmowa-wokol-ksiazki-davida-silberklanga-bramy-lez-zaglada-w-dystrykcie-lubelskim/

Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/N6edfMrz 

Transmisja live: https://www.youtube.com/@BramaGrodzkaTeatrNN