Wystawa Rocznik Wsi - OBGTNN

„Rocznik wsi” Wystawa Moniki Trypuz w Galerii NN 

 
5 stycznia 2023, godzina 18:00

Galeria NN, ul. Grodzka 34, Lublin
Wstęp wolny!

 Wystawa czynna do
28 lutego 2023 r.

 

Życie dawnej wsi obfitowało w obrzędy dziś niemal zapomniane. Każdy miesiąc posiadał swoją symbolikę i znaczenie. Rok 2023 rozpoczniemy od przypomnienia dawnych zwyczajów. Zapraszamy na wystawę ilustracji do książki Moniki Trypuz „Rocznik wsi” połączonej z inspiracjami fotograficznymi pochodzącymi w większości ze zbiorów Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” i Muzeum Wsi Lubelskiej.

 

Na kolejnych dwunastu rozkładówkach albumu Moniki Trypuz, poświęconych odpowiednio każdemu miesiącowi w roku, zilustrowane są niepraktykowane dziś powszechnie obrzędy i zwyczaje towarzyszące życiu dawnej wsi. Stylistyka książki inspirowana jest podlaską tkaniną dwuosnowową. W książce zilustrowane są rzeczywiste obiekty architektoniczne, w tym część z Muzeum Wsi Lubelskiej. Odwzorowane są również tradycyjne ubiory ludności wiejskiej w zależności od pór roku. Teksty opracowane zostały w oparciu o dokumentację treściową Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie oraz Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

 

Wernisaż rozpocznie się prezentacją Moniki Trypuz w Sali Czarnej Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Wystawa dostępna będzie do 28 lutego 2023 roku. Zwiedzanie możliwe jest w godzinach 10:00-17:00, w soboty po wcześniejszej rezerwacji.