zaklinanie-slonca

Zaklinanie słońca
Premiera: 2 marca, godz. 18:00
Kolejny pokaz: 3 marca, godz. 18:00 
Sala Widowiskowa CK

Bilety na spektakl dostępne są w kasie CK lub online.


Teatralny marzec rozpoczniemy od premiery tanecznej z udziałem białoruskich artystów. To swoisty taneczny rytuał w wykonaniu 5 dojrzałych artystek poszukujących wspólnotowej harmonii i pewności jutra.

Spektakl łączy w sobie taniec, tradycyjne pieśni białoruskie, współczesną muzykę i multimedialne obrazy, splecione w ruchową, wizualno-dźwiękową opowieść o międzyludzkich relacjach w świecie zagrożonym chaosem.

W ślad za naszymi przodkami, spektaklem „Whispering the Sun” (Zaklinanie Słońca) angażujemy wszystkie nasze taneczno-śpiewająco-szepczące moce, by zapobiec kolejnemu rozkładowi. Kiedy świat rozpada się na naszych oczach, a ziemia wydaje się szaleńczo improwizować pod naszymi stopami, pleciemy na nowo cenną tkankę międzyludzkich relacji i przechodzimy do działania. Jednoczymy się w nowym rytuale przejścia, starając się nie zgubić na szlaku, co prowadzi przez gęstą od cieni przestrzeń pomiędzy „już nie i jeszcze nie teraz” – i prosto w stronę brzasku.

Łączymy się w przekonaniu, że sztuka ma moc przywoływania Chaosu do Porządku. Pleciemy tradycyjne pieśni i gesty z elementami współczesnych mediów i odwołujemy się do transformacyjnego wymiaru sztuki tańca. Otwieramy nasze serca i umysły, i jak kotwice rzucamy nasze ciała na fale. W imieniu naszych społeczności kładziemy je jako mosty nad niespokojnymi wodami, by zbudować bezpieczną ścieżkę i podróżą na drugą stronę uzdrowić poranioną energię naszej Ziemi. Cerujemy porwaną sieć utkaną z ludzkich relacji w nadziei, że ochroni nas swym bezpiecznym splotem przed ciemnością. I tym odwiecznym sposobem zaklinamy Słońce do powrotu. Rzucając zaklęcia w przekonaniu, że noc jest najciemniejsza tuż przed Świtem, i że w każdym chaosie jest kosmos, a w każdym nieporządku Uniwersalny Porządek, wyruszamy w podróż do naszych korzeni i z powrotem. Wiedząc, że choć dryfujemy na krze, to wciąż dążymy w stronę Światła. I nigdy nie zaprzestajemy nadziei, że już za chwilę na horyzoncie dostrzeżemy jego wstążkę.

Za choreografię do spektaklu odpowiedzialna jest Inna Aslamova, a za dramaturgię Joanna Leśnierowska.
Koprodukcja z Lubelskim Teatrem Tańca i Centrum Kultury w Lublinie.